Elektrikte yeni zamlar kapıda

Ekim ayında elektrik fiyatlarına yapılacağı belirtilen yüksek orandaki zammın bahanesi ise bu kez doğalgaz alım fiyatındaki artış olarak gösterildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Elektrik faturalarındaki fahiş artışlara tepkiler devam ederken yeni zamlar kapıda olduğu öğrenildi. Ekim ayında elektrik fiyatlarına yapılacağı belirtilen yüksek orandaki zammın bahanesi ise bu kez doğalgaz alım fiyatındaki artış olarak gösterildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere sanayi tarifesinde yüzde 15, doğalgaz santrallarına uygulayacağı tarifede ise yüzde 15 zam yaptı. BOTAŞ’ın büyük sanayi kuruluşları ve elektrik santrallarına satılan doğalgaz fiyatlarında yaptığı artış, elektrik ve sanayi ürün fiyatlarında yeni zamları da getireceği düşünülüyor.

Doğal gaz alım artışı elektrik fiyatlarına yansıyacak

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, imzasıyla yapılan açıklamada elektrik üretiminde de durumun iyi olmadığı belirtildi. 2020’de üretilen elektrik içinde doğalgaz yakıtlı santralların payı yüzde 23’ken, bu yılın ilk yedi ayında bu payın yüzde 30’a yükseldiği vurgulandı. Yapılan açıklamada, “Santralların doğalgaz alım fiyatlarındaki artışlar, üretim maliyetlerine doğrudan yansıyacaktır. Bu durum, ekim ayında elektrik fiyatlarına yapılacağı söylenen yüksek oranda zammın da gerekçesi olacaktır” denildi.