Bir telefonla sahte PCR testi alınıyor

Türkiye’yi tercih eden turistler dönüş yolunda kısa yoldan negatif PCR testi almak için dolandırıcılara yöneldi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Türkiye’yi tercih eden turistler dönüş yolunda kısa yoldan negatif PCR testi almak için dolandırıcılara yöneldi.

Sosyal medya sitesi Instagram’da yüz binden fazla takipçisi bulunan ve tur şirketi olarak tanımlanan “Bon Plan Turkey Pro” isimli şirketin, Türkiye’den yurtdışına çıkacak gurbetçilere ve turistlere 25 Avro karşılığında sahte PCR testi verdiği ortaya çıktı.

PCR testine indirim yok

Bon Plan Turkey Pro isimli şirket verdikleri negatif PCR testlerin vergisiz olduğunu belirtti. Şirket, “Bugün talep edersen test yarın elinde. Gelip sürüntü vermenize gerek yok. Doğru anladınız. Negatif PCR veriyoruz, problem yok. Uçak bileti ve pasaport fotoğrafları lazım. Fiyatta indirim mümkün değil. ‘Pcs’ programını bilmiyorsanız IBAN TR…… Amine Brahime…” şeklinde konuştu. 

Sahtekarlık yapmak istemem

Avrupa ülkesine dönmek için PCR testi almak isteyen ve yakınlarından ‘Bon Plan Turkey Pro’ ismini duyduğunu söyleyen bir vatandaş, “Ben normal test yapıp PCR sonucu veriyorlar sandım. Durum farklıymış. Fiziksel olarak hiçbir işlem yapmadan direkt negatif sonucu sana gönderiyorlar. Bazı tanıdıklarım aldı. 250 TL ödedi. Sınırları geçerken PCR isteyen ülkelerde bir sıkıntı yaşamadılar. Fakat ben böyle bir sahtekârlık yapmak istemedim. Sağlık sonuçta, kimsenin hayatını riske atmamalıyız” dedi.