AKP’nin göçmen politikası sınıra duvar örmek

AKP’nin göçmenleri Batı’ya karşı koz olarak gören politikasında çözümü, sınıra duvar örmek ve Ankara’ya göçmenleri almamak oldu.

AKP’nin göçmenleri Batı’ya karşı koz olarak gören politikasında çözümü, sınıra duvar örmek ve Ankara’ya göçmenleri almamak oldu.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Ankara geçici koruma kaydına kapatıldı ve başka illerde kayıtlı olmasına rağmen kentte ikamet eden geçici koruma statü sahibi Suriyeliler illere geri gönderilecek. Türkiye’de bir hayat kurmaya çalışan göçmenlere ilişkin Göç Bakanlığı kurulması ya da entegrasyona yönelik çalışmaların belirsizliği de sürüyor.

Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi Avukat Ayşe Çelik, Suriyelilere ait işyerlerinde denetim yapıldığını ve bu denetimlerde maliye memurları ile polislerin de görev aldığını söyledi.

Göçmenler rant kapısı

İnsan hakları hukukçusu Avukat Ali Deman Güler, toplumsal çatışmalardan mülteci haklarına kadar pek çok sorunla uğraşıldığını ifade etti. Meseleye bütünsel olarak bakılması gerektiğini belirten Güler, “AKP hükümetinin sığınmacı sorununa yaklaşımı ‘ben buradan nasıl bir rant elde ederim’ yaklaşımı. Buradan bir siyaset üretmesini zaten beklemiyorum. Bu anlamda çözümün muhatabı bu hükümet değil. Hem sığınmacıları hem mevcut düzeni sağlaması gerekiyor. Çözümün muhatabı muhalefet.” dedi.