İZSİAD’dan İzmir’i Şiirle Buluşturan Proje: Şiir Hatları

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Başkan Yardımcısı Yazar ve İş İnsanı Hüseyin Cengiz'in önerisi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Şiir Hatları" projesinin ilk etkinliği düzenlendi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Başkan Yardımcısı Yazar ve İş İnsanı Hüseyin Cengiz’in önerisi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Şiir Hatları” projesinin ilk etkinliğini İZSİAD üyeleri büyük ilgiyle karşıladı.

“Şiir Hatları”, İzmirli 40 şairi, şiir severlerle müzik eşliğinde ilk olarak Bergama Vapuru’nda buluşturdu. Proje İzmir Aydın ve Sanatçılar Platformu sorumlusu İzmirli şair yazar Namık Kuyumcu’nun koordinasyonluğunda yapılandırıldı. Gerçekleşen etkinlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ile çok sayıda şair ve sanat sever yer aldı.

Küçükkurt: “Sanat bu kente yakışıyor”

Projenin gerçekleşmesinden dolayı büyük bir heyecan duyan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Dizelerin taşıdığı duyguları paylaşmak için, aşk için, sevda için, hasret için, biraz da yürek acısı, ıstırabı için, olmazsa olmaz mutluluk için, yani şiir için buradayız. Sanat bu kente çok yakışıyor” dedi. İZSİAD Başkan Yardımcısı Hüseyin Cengiz de projenin dikkate alınmasından çok memnun olduklarını belirtti. Aynı zamanda İzmir’in şairlere ilham kaynağı olduğunu ve İzmir’e bu etkinliğin çok yakıştığını söyledi.

Şairlerin Yüzde 75’i kadın

İzmir Aydın ve Sanatçılar Platformu sorumlusu ve Proje Koordinatörü İzmirli şair yazar Namık Kuyumcu da, İzmir’in şiirin başkenti olduğunu belirtti. Kuyumcu, “Bu etkinlikte yer alan şairlerimizin yüzde 75’i de kadınlarda oluştu. Kadına şiddetin bu kadar artığı, kadınların hakları için daha çok mücadele etmek zorunda kaldığı bir dönemde bunu gerçekleştirdik. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaparken, kadın sorunlarının çözümü için de İzmir’den bir ses verdik. Sanatın her dalı insanları iyiye güzele yönelten bir araç. Şiir de bunların en güzeli. İzmir’in her noktasında şiirlerin ulaşması güzellikleri de her yere taşıyacak” dedi.