İzmir metro ve tramvay çalışanları sosyal haklarının eşitlenmesini istiyor

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir’in trafik yoğunluğunu azaltan, ulaşımı kolaylaştıran metro ve tramvayda, Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen ve 630 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.

630 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşme sürecinin tıkanması işçileri mağdur ediyor. İşçiler zamdan ziyade eşit ücrete ve eşit sosyal haklarının verilmesini istiyor. Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, BirGün’e yaptığı açıklamada, çalışanların diğer kurumlarda çalışanlarla eşit haklara ve zamma tabi olmasını istediklerini söyledi.

‘Üvey evlat olmak istemiyoruz’

Eşitlik vurgusunu sürekli yineleyen Giral, “Bizim sosyal paketlerimizin diğer şirketlerle aynı olmasını istiyoruz. Üvey evlat olmak istemiyoruz. Artık karnımızı doyuramıyoruz. Sesimizi duysunlar. Görüşmelerimiz devam ediyor. İşçi de mağdur olmasın, İzmir halkı da mağdur olmasın” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in ‘eşit işe eşit ücret’ sağlanacak sözünü hatırlatan Giray, “Belediyenin diğer şirketleriyle bizim aramızda hem ücret hem sosyal hak konusunda uçurum kadar fark var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer, görevde olduğu süre boyunca eşit işe eşit ücret sağlayacağını söylemişti. Bu sözleşmede eşit işe eşit ücret hayata geçmezse bizim anlaşma zeminimiz kalmıyor. Masada çözeceğimize inanıyoruz. Taleplerimiz ciddiye alınmaz ve mağduriyetimiz giderilmezse yasal hakkımız olan greve gideceğiz. Bu konuda kimsenin de şüphesi olmasın” dedi.