12-15 yaş arasındaki çocuklara corona aşısı

İngiltere'de uzmanlar 12-15 yaş aralığındaki sağlıklı çocuklara corona virüsü aşısı yapılması konusunda uyarıyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İngiltere’de uzmanlar 12-15 yaş aralığındaki sağlıklı çocuklara corona virüsü aşısı yapılmasını önermiyor.

İngiltere’nin Aşı ve Aşılama Ortak Komitesi tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü aşılarına ilişkin tavsiyenin mevcut hastalığı bulunan 12-15 yaş aralığındaki çocukları da kapsayacak şekilde genişletildiği ancak sağlıklı çocuklara aşı yapılmasının bir fayda getirme olasılığının düşük olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, dün yaptığı açıklamada “12 yaş üstüne de, 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir” açıklamasında bulunmuştu. Nitekim İngiltere’de aşı uzmanları, 12-15 yaş arasındaki çocukların tamamı için bir corona virüsü aşısı yapılmasını önermediklerini ve nadir görülen miyokardinin uzun süreli etkilerini değerlendirmek için ihtiyatlı bir tutum sergilemeyi tercih ettiklerini söyledi.

Bakan Koca da dünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“18 yaş ve üstü üniversite öğrencileri için tanımladık. 15 yaş ve üstü için de tercihe bırakmıştık. 12 yaş üstü kronik hastalığı, ek hastalığı olan çocuklarımız için de ayrıca tanımlama yaptık.

Bugün gündeme gelen konulardan bir tanesi, 12 yaş üzeri zorunlu değil, 15 yaş üzeri yapıldığı gibi tercihe bırakarak devam edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Yani aşının zorunlu olarak yapılmasını çocuklarda değil, ek hastalığı olanlar için önemsiyoruz, tanımladık ve önemli görüyoruz. Ama 12 yaş üstü de 15 yaş üstü olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir.”