Doğaltaşın tüm bileşenleri İzmir’de buluştu

26 Ağustos 2020 tarihinde basın lansmanı ile yola çıkan 6. Uluslararası Doğaltaş Kongresi bu yıl 26. MARBLE İZMİR fuar etkinliği ile eş zamanlı organize edilirken WSS Dünya Taş Zirvesini de bünyesine alarak doğal taşın tüm paydaşlarını 24-28 tarihleri arasında İzmir’de buluşturdu.

İlki 2008 yılında Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından başlatılan ve 14 yıldır yapılan Uluslararası Taş Kongresinin altıncısının organizasyonunda 61kişi görev aldı.

Kongreyi TİM Maden Sektör Kurulu (BAİB, EMİB, İMİB) ile İZFAŞ yanı sıra Jeoloji Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri düzenleme kurulunda yer aldı DENİB ve TÜMMER sponsor oldular.

Kongreye 317 katılımcı kaydı alındı, 81 sunucu teknik mimari, ticari, kültürel konularda bilgi birikimlerini aktardı. 29 oturum başkanı yönetimleriyle kongreye değer kattılar.

Kongre kapsamında günümüzden 6500 yıl önce işletmesi yapılmış Şanlıurfa Harran ilçesi Bazda yeraltı işletmesi ile İtalya Carrara’ da günümüzde faal olan yer altı işletmesi katılımcıları hayretler içinde bıraktı. Bu oturumda MichelComte Bazda yeraltı işletmelerine yönelik yatırım projesi hakkında bilgiler verdi. Harran Kaymakamı Sayın Cihat Koç’un belirttiği gibi “Harran’ın geçmişi geleceğini yaratacak”. Dünyanın bilinen ilk yer altı işletmesini ve gelecekte tanıtımına yönelik yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaşmanın mutluluğunu yaşadık. İzmir’den Harran’a destek vermeye çalıştık.

Kongre kapsamında ilk defa 593 ziyaretçi VR gözlükle 2000 yıl önce Efes ve Laodikya’da faaliyet göstermiş bilinen dünyanın ilk taş kesme makinası (katrak) üzerinde sanal gerçekçilik deneyimi yaşamış zamanda yolculuk yaparak İyonyalı taş ustaları ile tanışmışlardır.

Kongre kapsamında 30 yıl önce 2 Eylül 1991 tarihinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muzaffer Arıcı, Prof. Dr. Erdoğan Yüzer, Tolga Şayakçı ve Yusuf Türkmen başkanlığımda gerçekleştirdiğimiz paneli 30 yıl sonra başta babadan oğla düşüncesi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TİB Başkanı İsmail Gülle ile gerçekleştirememiş olmanın üzüntüsünü yaşadık. Ülkemizde yaşanan orman yangınları ve sel felaketi maalesef buna izin vermedi. Oysa maden ihracatımızın yarısını gerçekleştiren Türk doğaltaş sektörü 1991 paneli sonrası ihracatını 300 katı artırmıştı. Pandemi sonrası bu yıl yaratacağımız sinerji ile aynı başarıyı yakalamayı hayal etmiştik. Dilerim bu etkinliği 27. MARBLE İzmir fuarında gerçekleştirebiliriz.

WSS Dünya Taş Zirvesi

2018 ve 2019 yıllarında gerçekleştirdiğimiz Dünya Doğaltaş Forumu’nu geçmişten aldığımız deneyimlerle bir ileri noktaya taşıyarak merkezi İzmir’de olacak Dünya Taş Zirvesi’ne (WSS World Stone Summit) dönüştürmüş bulunuyoruz. Bu yıl zirvede önce çalıştay kapsamında farklı ülkelerden fiziki ve çevrim içi katılan kanaat önderleri “Pandemi sonrası Doğal Taş Sektörünü nasıl sürdürebiliriz?”, “Pandemi sürecinde ve sonrasında doğaltaş fuar tarihlerinin belirlenmesi”, “Uluslararası Doğal Taş Sektörünün Bugünü ve Geleceği” ve “Doğal taşı neden yapı malzemesi olarak kullanmalıyız” konularında çalışmalar yaptılar.

En önemli sonuç artan navlun fiyatları karşısında Türkiye’nin doğusundaki taş üreticileri ve batısında yer alan tüketicileri; Anadolu’nun doğaltaş üssü olması konusunda görüşlerini gündeme getirdiler. Gerçekten de Anadolu’nun jeolojik ve coğrafi konumu yanı sıra Türk mermer sektörü üretim tekniklerindeki gelişmişlik ve yetenekli üretim kadroları ile bu misyonu başarı ile götürebilecektir.

26. MARBLE İzmir Fuarı

Türk Doğaltaş Sektörü Marble İzmir ile Pandemi korku tünelinden mükemmel bir çıkış sergilendi. Covit’19 nedeniyle büyük tereddütler yaşanan süreçte İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç SOYER’ in bu yıl katılanlara 2022 fuarında %40 indirim sağlanacağı kararı sonrası fuara katılımcı sayısı hızla arttı. Ticaret bakanlığı gecikmeli de olsa alım heyetlerini onayladı. Gelenler gerçek alıcılardı ve birçok proje için Türk doğaltaşlarının bağlantılarını yaptılar. Mermer makine üreticileri kapalı alanda yer aldılar ürünlerini sergilediler. Bu nedenle Ticaret bakanlığı yetkililerini, İZFAŞ Yönetimi ve fuara destek veren ihracatçı birliklerini, Türkiye Madenciler Derneği ve TÜMMER yanı sıra fuar katılımcılarını kutluyorum. Korku duvarlarını aştılar ve ticari olarak da mükemmel bir iş çıkarttılar.

Bu başarının ardından 27. Marble Fuarı tarihleri 30 Mart-2 Nisan 2021 olarak açıklandı. İleriki yıllarda Karbonatlı doğaltaş ihracatında dünya lider olan ülkemiz bu başarısını katma değeri daha yüksek ürünlerle katlayarak artıracaktır. Bu yıl doğaltaş ihracatımız rekora gidiyor. Bunun için ben değil biz odaklı tüm paydaşların ortak hareketi ihracatımızda birim fiyatları da rakip ülkelerimiz seviyesine çıkartacaktır.

Mermer ve kongreler şehri İzmir uluslararası yeni bir göreve soyunmuş bulunmaktadır. Bu konuda Bakanlıklarımızın geçen yıllarda olduğu gibi etkinliklerimize katılmalarını bizlere moral vermelerini beklemekteyiz.