Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Deniz kirliliğine dikkat çekti, boya ile çevreyi buluşturdu

Akın Akçalı babası Subutay Akçalı’nın kurduğu Akçalı Boya’ya önce tatillerde çalışarak adım attı. Sonra şirketi dünyaya açtı. Başta İngiltere olmak üzere dünya pazarlarında var olmak için düğmeye bastı. Ve en sonunda da bir boya şirketi ile çevreciliği buluşturdu.

Permolit Boya ve Akçalı Boya CEO’su M. Akın Akçalı çevre konusunda attığı anlamlı adımı şu cümlelerle anlatıyor:

“Son günlerde yaşanan doğa ve çevre olayları bizlere göstermiştir ki doğaya, ormanlarımıza, denizimize daha fazla sahip çıkarak bu konuda farkındalığımızı ve duyarlılığımızı artırmamız gerekmektedir. Yakın geçmişte yaşadığımız Marmara Denizi müsilaj sorunu ile de denizlerimizin sürdürülebilirliğinin desteklenmesinin önemini bir kez daha hatırladık. Bugüne dek deniz sporlarında yer almış bir kurum olarak, bir proje ile denizlerimizdeki kirliliğe ve deniz çevre sorunlarına sanat yolu ile kamusal mesajlar yaratarak dikkat çekmeyi hedefliyoruz.”

Akın Akçalı’nın o hedefi gerçekleşti. Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa dikkat çekmek üzere, Türkiye’nin en köklü yelken kulüplerinden Kalamış Yelken Kulübü ile birlikte Mural / Graffiti yarışması düzelendi.

Büyük ilgi gördü bu yarışma… Böylece farkındalık hedefi önemli bir noktaya geldi, Akın Akçalı boya ile çevreyi bir araya getirmiş oldu.

Aslında boya ve çevre tam olarak bir araya gelmez gibi görünür. En azından yıllar önce öyleydi. Şimdilerde bu durum değişti. Boya kuruluşları çevreye duyarlı üretimin yanısıra, çevreci projelere verdikleri desteklerle de öne çıktılar.

Akın Akçalı’nın desteklediği proje de bu görüşü tam olarak doğruluyor. Aslında Permolit Boya’nın “Güzelleşir Dünya” sloganı tam da çevre ile barışık bir bakış açısını gösterdi her zaman. Bakın Akın Akçalı bu bütünleşmeyi nasıl anlatıyor:

“1985 yılında, Permolit markamızla “Dünyayı Güzelleştirecek” işler yapmaya söz vererek yola çıktık. Marka bir sözdür ve bugüne kadar sözümüzü daima tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin en köklü yelken kulüplerinden Kalamış Yelken Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirilen yarışma ile denizciliğimiz ve yelken sporuna Permolit Ailesi olarak destek vermekten çok mutluyuz. Ödül alan eserlerden biri tıpkı bizim çevre dostu, insan sağlığına zararsız, hijyen sağlayan, su bazlı ürünlerimiz gibi.”

BOSAD’ın da başkanlığını yapıyor

Yüzde 100 yerli sermayeli Akçalı Şirketler Topluluğu’nun CEO’su Akın Akçalı aynı zamanda da Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Başkanı… 72 üye kuruluşu, 15 çalışma grubuyla 18 yıldır boya ve hammadde sektörünün tek mesleki temsilcisi olan BOSAD’ın başkanlığına Temmuz’da yeniden seçilen Akın Akçalı milli takım gibi bir yönetim kurulu oluşturdu. İşte BOSAD’ın yönetimi:

Ersin Kayalar, Kenan Baytaş, Rami Atikoğlu, Cemal Drahor, Hakan Ünel, Haluk Giray, M. Mutlu Uysal, Mustafa Deryal, Ömer Saim Oğuz, R. Şükrü Ergün, Sakin Aruk, Semih Kılıç, Tayfun Küçükoğlu, Timur Karaoğlu, T. Aydın Kayı, Yakup Benli…