Burası mülteci deposu mu?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çeşitli ziyaretler için Nevşehir’e geldi. Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük beldesinde temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu mülteciler hakkında konuştu.

Mülteciler hakkında konuşan CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Önümüze sandık gelecek, ne yaparlarsa yapsınlar sandık gelecek. Her bir vatandaşım, geçmişte hangi partiye oy verdiyse hepsine saygı duyarım ama önümüze bir sandık gelecek.”

“Bakın, şu anda resmi rakamlara göre 3 bin 600 Suriyeli var. Yine kendilerinin ifade ettiği resmi rakamlara göre, 600-700 bin Afgan var. Ya Allah aşkına bu memleket Afgan’a ya da Suriyelilere depo edilecek bir memleket mi? Burası mülteci deposu mu?”

“Böyle bir şey olur mu? Böyle bir anlayış olabilir mi? Mültecilerin hiçbirisine kızmıyorum. Onun altını çizeyim.”

“Onlarda insan kızmıyorum, onları buraya getirene kızıyorum. Sınırları açıp yol geçen hanına çeviren, ülkeyi bu hale getirenlere kızıyorum. Bunu onlar yapıyorlar. “

Millete sözüm 2 yıl içinde bütün Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim

İran sınırına gittiğini ifade eden Kılıçdaroğlu “İran sınırındaki gümrük görevlileriyle görüştüm, konuştum. ‘Buradan Afganlar geliyor mu?’ dedim. ‘Hayır bizden gelmiyor, gelse bile pasaportunu göstermek zorunda’ dedi. Peki, böyle nasıl yürüyor? Yüz binlerce kişi, kabile kabile geliyorlar. 2 bin 900 kilometre yolu aşıyorlar. İran sınırını aşıyorlar ve Türkiye’ye geliyorlar. Hiçbirisinin yanında çocuk da yok. Hepsi genç, askerden sanki yeni gelmiş kişiler. Ellerine silah verseniz, savaşa gidecekler. Bunların Türkiye’de ne işi var? Bunlar hangi sınırdan geliyorsa, kendi ülkelerinei İran’a iade edilmeleri lazım. Onlarda Afganistan’a mı iade eder, başka bir şey mi onu kendileri çözmeleri lazım. Biz kendi karnımızı doyuralım, çoluk çocuğumuza bakalım. Onlarda insan elbette. Onlarında sorunları varsa, onların sorunlarıyla da ilgilenelim. Ama benim bu millete sözüm var; en geç 2 yıl içinde bütün Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğim” şeklinde konuştu.