Tunceli’de yangın kontrol altına alındı, Bitlis ve Bingöl’de sürüyor

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, yangının yeniden çıkma ihtimaline dair risklerin olduğunu söyledi. Bingöl ve Bitlis'teki yangınlara müdahale ise sürmeye devam ediyor.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Günlerdir devam eden söndürme çalışmalarının ardından Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu yangının kontrol altına alındığını ancak soğutma çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Maçoğlu, “Bugün koordineli bir müdahale yapıldı. Yangın kontrol altına alındı. Rüzgarın sıçratma ihtimali söz konusu. Soğutma işlemi tamamlanana kadar takip edeceğiz” dedi.

Maçoğlu, şöyle devam etti:

“O ağaçlar dik yamaçlı olduğu için bölge yuvarlanıyor. Bundan dolayı kaygı ve korku var. Ancak çok büyük bölümü söndürüldü sadece ve sadece rüzgar olursa o yanan ağaçların sıçratma ihtimali söz konusu ama biz bunu takip edeğiz” dedi.

Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Sarıtosun köyünde iki gün önce çıkan orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Sarıtosun köyünde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle 29 Ağustos’ta başlayan yangın, kuru otların tutuşması ve rüzgarın etkisiyle yayıldı. Yangının kontrol altına alınması için bir yangın söndürme helikopteri, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü, Yayladere Belediyesi ve jandarmadan oluşan 90 kişilik ekip, 4 arazöz, 3 ilk müdahale aracı, iki iş makinesi ve iki itfaiye aracıyla müdahalede bulunuyor.

Bitlis’te iki gündür devam eden ormanlık alandaki yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor. Bitlis-Baykan kara yolunun Buzlupınar mevkiinde başlayan örtü yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü. Ekiplerin müdahalesi sonucu dün gece kontrol altına alınan yangın, sabah saatlerinde tekrar başladı. Rüzgarın etkisiyle de büyüyerek yaklaşık 15 hektara yayılan yangını söndürmek için Bitlis Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri zorlu çalışmalarını sürdürüyor.