İzmir İş Dünyası 30 Ağustos’u kutladı

30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle İzmir iş dünyası temsilcileri birer mesaj yayınlayarak tüm ulusumuzun bayramını kutlarken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kurtuluş savaşı şehitlerini de saygı, sevgi ve minnetle andılar.

30 Ağustos’un her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle neticelendirilmiş olan bir harekât olduğuna işaret eden iş dünyası temsilcileri, bu zaferin Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eser olduğunu vurguladılar

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı:

“Mustafa Kemal Atatürk imkansızı başardı”

30 Ağustos, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından ordusu dağıtılmış, ülkesi işgal edilmiş bir milletin, tarih sahnesine yeniden çıktığı, küllerinden doğduğu gündür. Ebedi Başkomutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yenilmesi imkansız denilen Yunan hatlarını 30 Ağustos 1922 günü Büyük Taarruz ile yararak düşman ordusunu İzmir’e kadar sürmüş, İzmir’i de kurtararak Anadolu’nun Türk toprağı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Yaşadığımız bu güzel ve özel ülkeyi bizlere armağan eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere uğurda yaşamlarını kaybeden tüm Mehmetçiğimizi saygıyla anıyorum.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı:

“Türk kahramanlığının tarihe geçtiği gün”

Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığı için azim, kararlılık ve fedakârlıkla verdiği kurtuluş mücadelesinin dönüm noktası ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolda mihenk taşı olan 30 Ağustos Zaferinin 99. yıldönümünde, başta bu büyük zaferin mimarı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.  Büyük önder Atatürk, Türk orduları 9 Eylül 1922’de İzmir’e ulaştığında bu büyük zaferi şöyle tanımlamıştır: “Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle neticelendirilmiş olan bu harekât Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklâl düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri vücuda getiren bir milletin evlâdı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, ilelebet mesut ve bahtiyarım. Bu düşüncelerle, tüm milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlu ve mutlu olmasını diliyorum.

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş harcı”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basmasıyla başlayan İstiklal Savaşı’mızın en önemli dönüm noktalarından biri olan Atatürk’ün bizzat komuta ettiği Büyük Taarruz ile elden edilen kesin başarı, kurtuluş mücadelemizi ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolu zaferle taçlandırmıştır.

Milli egemenliğimiz yolunda kazanılan en şanlı zaferin tarihi olan 30 Ağustos, aynı zamanda 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan bağımsız, ulusal egemenliğe dayanan, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı tarihtir. Bu anlamda 30 Ağustos, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun en önemli harcı olduğu da ifade edilebilir. Başta İstiklal Savaşımızın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle, şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu mutlu olsun.

Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter:

“Anadolu topraklarında yeni bir sayfa açıldı”

Samsun’dan İzmir’in kurtuluşuna uzanan destansı kurtuluş mücadelesinin en kritik anı olan 30 Ağustos Büyük Taarruz zaferinin 99.yılı kutlu olsun. Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak ve demokratik bir cumhuriyetin temelini atmak için başlatılan Milli Mücadele’nin zaferle taçlandığı bu günde, Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyorum. Ulusumuzun tarihine adını altın harflerle yazdıran 30 Ağustos Büyük Taarruz Zaferi, Anadolu topraklarında yeni bir sayfanın açılmasına vesile olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan ve yaklaşık dört yıl süren Kurtuluş Savaşımızı, sadece askeri yönden değil ekonomik, kültürel, kadın hakları gibi pek çok konu başlığında incelersek önemini daha iyi kavrayabiliriz. Aziz milletimizin bu büyük gününü kutlarken, vatanının istikbali uğruna canını hiçe sayarak mücadele eden insanlarımızı rahmetle anıyorum.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:

“Değerlerimizi her zaman savunmalıyız”

Yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen “30 Ağustos Zafer Bayramı” tarihimize damgasını vurmuş eşsiz bir kahramanlık örneğidir. 26 Ağustos 1922 günü başlayan Başkomutanlık Meydan Savaşı ve 30 Ağustos günü Büyük Taarruz ile hedefine ulaşan bu kritik mücadele, Samsun’da başlayan özgürlük yürüyüşünün en kararlı adımı olarak tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bugün böylesi şanlı bir mücadele ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin mirasçıları olan bizlere düşen en önemli görev, geçmişimizden aldığımız güç ve cesaretle geleceğimize bakmak, birlik ve beraberliğimizden ödün vermeden değerlerimizi savunmaktır. Aynı zamanda, çok çalışarak uygar devletler ile aynı platformda söz sahibi olmak, kaliteli üretim yaparak ülkemizi her alanda tercih edilir konuma getirmek, ihracatımızı arttırmak, gelecek nesillere yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak en büyük sorumluluğumuzdur.  Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm ulusumuzun zafer bayramını kutluyorum.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak:

“Bu milletin hiçbir güce boyun eğmeyeceği ilan edildi”

Bandırma vapuruyla başlayan Milli Mücadele’miz, 30 Ağustos günü Büyük Taarruz‘un kazanılmasıyla beraber zafere ulaşmıştır. 30 Ağustos 1922, 99. yılında Türk milletinin tarihinde eşsiz bir öneme sahiptir. Bu kutlu gün Anadolu topraklarının düşman işgalinden kurtulmasını sağladığı gibi tüm dünyaya bu milletin hiçbir güce boyun eğmeyeceğini ilan etmiştir. Bu sebeple bize bu zaferi armağan eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu uğurda canını vermiş tüm şehitlerimizi sevgiyle anıyorum.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş:

“Tarihimizde silinmeyecek iz bıraktı”

30 Ağustos 1922 Büyük Taarruzu tarihimizin en önemli destanlarından biridir. 30 Ağustos’u sadece askeri zafer olarak değerlendirmek doğru değildir. Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna doğru en büyük ve kararlı adım atılmıştır. Samsun’dan başlayan ve İzmir’in dağlarına kadar uzanan Milli Mücadele ruhu, vatanı düşman işgalinden kurtaran o büyük fedakarlık, 30 Ağustos’ta ete kemiğe bürünmüş, tarihimizde önemi asla silinemeyecek bir iz bırakmıştır. Başta Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anarken, vatanı için canını kaybetmiş insanlarımızı da saygıyla anıyorum.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin:

“Bugünümüzü Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına borçluyuz”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş ve bağımsızlık meşalesini Samsun’da yaktığı milli mücadelemizin 30 Ağustos 1922 günü büyük bir zafer ile nihayete ermesi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve bu toprakların insanlarının asla boyunduruk altına alınamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. Büyük Taarruz olarak da adlandırılan ve Anadolu topraklarını işgalcilerden temizleyen bu savaşın yıldönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi ve minnet ile anıyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Unutulmamalıdır ki, bugün bu ülkede özgür birer yurttaş ve vatandaş olarak yaşayabiliyorsak, Türkiye Cumhuriyeti dimdik ayakta dünya medeniyetleri arasında kendine yer bulabiliyorsa, tüm bunlar o dönem canlarını bu uğurda veren atalarımız sayesinde olmuştur.  Hepsine ayrı ayrı minnet duyuyor, hepsini saygıyla tekrar tekrar anıyorum. Ruhları şad olsun. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. 

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Pınar Kılıç:

“Demokratik çağdaş Cumhuriyetin yolunu açtı”

Yüce Türk Milleti’nin bağımsızlık ve özgürlük yolunda gösterdiği azim ve kararlılığın dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 99. yıl dönümünü kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu, mutlu olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz ile tarihe altın harflerle yazılan bu eşi benzeri görülmemiş zafer, ulusumuzun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bağımsızlık ve özgürlük uğruna ortaya koyduğu azim ve kararlılığı tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Sadece Kurtuluş Savaşı’nın değil tarihimizin en önemli zaferlerinden birisi olan ve kaderimizi değiştiren 30 Ağustos Zaferi, demokratik ve çağdaş Cumhuriyet’in kurulmasının da yolunu açmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. yılını en içten duygularla kutluyor; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.

EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun:

“Dünyanın tüm mazlum milletlerine örnek oldu”

Bundan 99 yıl önce çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehası ile 30 ağustos 1922’de tüm dünyanın mazlum milletlerine örnek olan bir tarih yazmıştır. 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’de sona eren bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerini atmıştır. Bizlere bağımsızlığımızı armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları şehitlerimizi saygı ile anıyor. Tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu Zafer Türklerin esaret altına alınamayacağını bir kez daha göstermiştir. Biz de Türk gençliği olarak bu Zafere ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne sonsuza kadar sahip çıkacağız. 

Loading