Taliban hapishanelerden binlerce IŞİD’liyi serbest bıraktı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirdiği bölgelerdeki hapishanelerden binlerce IŞİD ve El Kaide üyesini serbest bıraktığını söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkelerin başlattığı tahliye operasyonlarının devam ettiği başkent Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında terör örgütü IŞİD tarafından bombalı saldırı gerçekleştirilmiş, 170 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ve ABD’li Tümgeneral William Taylor, bombalı saldırıların ardından Afganistan’daki son gelişmeler hakkında basın toplantısı düzenledi. Sözcü’de yer alan habere göre ABD’li yetkililerin Afganistan’da çifte bombalı saldırı yapıldığı yönündeki açıklamalarının aksine sadece bir bombalı saldırı yapıldığına inandıklarını belirten Taylor, “İkinci bir patlama olduğuna inanmıyoruz” ifadelerini kullanarak, “Hepiniz buradayken raporu düzeltmenin önemli olduğunu hissettik” dedi.

Afganistan’dan son 24 saatte 89 uçuşla 12 bin 500 kişinin tahliye edildiğini söyleyen Taylor, son 24 saatte 300 ABD vatandaşının ve bugüne kadar yaklaşık 5 bin 100 ABD vatandaşının Afganistan’dan tahliye edildiğini açıkladı. Bombalı saldırılara Taliban’ın güvenlik konusundaki başarısızlığının yol açmış olabileceğini dile getiren Taylor, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise dün yaptığı açıklamada, Kabil’de düzenlenen bombalı saldırıları kınamış, patlamaların ABD ordusu tarafından kontrol edilen bir bölgede gerçekleştiğini aktarmıştı.

ABD’nin Afganistan’dan geri çekilme tarihinde değişiklik olmadığını ve ABD’nin 31 Ağustos’a kadar geri çekilmeyi tamamlamayı planladığını ifade eden Pentagon Sözcüsü Kirby, “Hala bu görevi ay sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Son dakikaya kadar tahliye edilenleri uçuracağız” dedi. ABD ordusunun yeni saldırılara hazır olduğunu vurgulayan Kirby, “Hala tehditler olduğuna inanıyoruz” dedi. Kirby ayrıca, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirdiği bölgelerdeki hapishanelerden binlerce IŞİD ve El Kaide üyesini serbest bıraktığını söyledi.