Akbelen ormanlarına iş makineleri girdi

Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda, yürütmeyi durdurma kararına rağmen YK Enerji'nin yeni bir maden sahası açma çalışması yürüttüğü ortaya çıktı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi sınırları içinde, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji)’nin, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen yeni bir maden sahası açma çalışması yürüttüğü ortaya çıktı. 27 Ağustos Cuma günü sabah saat 04.30 sıralarında Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan bölge halkı, kırıcı, kepçe ve kamyon sesleri ile uyandı. Araçları ile alanı kontrol etmeye giden bölge halkı ve yaşam savunucuları, İkizköy mezarlığının arkasındaki tepede YK Enerji’nin iş makinelerinin çalıştığını, alanda hafriyat veya kömür çıkarma çalışması yapıldığını tespit etti.

Kazı ve hafriyat-kömür taşıma çalışması yapılan alanda bir arkeolojik kazı alanı olduğu, alanda yapılacak her tür faaliyetin ise Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulduğu öğrenildi.