İYTE öğrencilere büyük fırsatlar sunuyor

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, kısa adıyla İYTE, 1992 yılında, İzmir’in en güzel sahil ilçelerinden bir olan Urla’da, bilimsel ve teknolojik alanda üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma yapma temel amacı ile kurulmuş bir devlet üniversitesi.

Eğitim dili yüzde 100 İngilizce olan İYTE dünyada en gelişmiş teknik üniversite modellerinden biri olan yüksek teknoloji enstitülerinin ülkemizdeki tek örneği ve Türkiye’nin en iyi araştırma üniversitelerinden biridir.

Oldukça nitelikli eğitim imkanları sunan, bu butik üniversitede akademik yapı 3 fakülte ve bir lisansüstü eğitim enstitüsünden oluşuyor. İYTE’de eğitim 18 lisans ve içerisinde disiplinler arası programların da olduğu 49 yüksek lisans ve doktora programı ile sürdürülüyor.

Bilim, teknoloji ve tasarım alanlarında, 15 araştırma ve uygulama merkezi ile ileri düzeyde bir araştırma altyapısına sahip olan İYTE’de bulunan Tümleşik Araştırma Merkezleri (TAM), UNESCO-Dünya Bilimler Akademisi, tarafından Mükemmeliyet Merkezi olarak seçilmiştir. İYTE’de 2019 yılında kurulmuş olan UNESCO Sürdürülebilir Kalkınma için Biyoteknoloji ve İnovasyon Kürsüsü ve şu anda kurulma süreci devam eden UNESCO Kategori II Merkez çalışmaları devam etmektedir. Teknoloji tabanlı araştırma altyapısı ile kampüs içerisinde üniversite ve endüstriyi bir araya getiren bir araştırma kompleksi yaratıyor.

Enstitünün genç, dinamik, büyük çoğunluğu doktora derecesini yurt dışındaki prestijli üniversitelerden almış ve tamamı yurt dışı deneyimli, araştırmacı niteliği yüksek akademik kadrosu tarafından yürütülen bilimsel faaliyetleri, katma değeri yüksek ve yenilikçi buluşlar ortaya koyuyor ve İYTE’de devam eden araştırma projeleri, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası kurum tarafından destekleniyor. 

İYTE’de eğitime günün koşullarına uyarlanmış, çağdaş ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşılıyor. Enstitüde benimsenen öğrenci merkezli, proje esaslı eğitim yöntemleri; öğrencileri araştırmacı, yaratıcı ve girişimci, dahası kendi teknolojisini üretebilme kapasitesine sahip donanımlı bireyler olarak yetiştirerek, iş hayatına veya kendi işini kurmaya hazırlıyor. Bu kapsamda öğrenciler daha ilk yıllarından başlayarak, son teknolojilerle donatılmış laboratuvarlarda çalışma fırsatını elde ediyor.

Bunun yanı sıra kampüs içerisinde yer alan Ege Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Teknopark İzmir, bünyesinde faaliyet gösteren 179 ulusal ve uluslararası teknoloji firması, 1.8 milyar liraya yaklaşan toplam cirosu, 125 milyon doları aşan toplam ihracatı ve 1300 civarı tam zamanlı Ar-Ge personeli ile öğrencilerine büyük olanaklar sunuyor. İYTE öğrencileri öğrenimleri sırasında Teknoparkta yer alan firmalarda staj imkânı bulabiliyor. Bunun yanı sıra yine Teknoparktaki Ön Kuluçka ve Kuluçka Merkezileri yaratıcı fikirleri olan girişimci öğrencilere, öğrencilik yıllarında kendi şirketlerini kurma ve fikirlerini hayat geçirme olanağı sağlıyor. Bu bağlamda, İYTE’de henüz öğrenciyken iş hayatına atılan, istihdam yaratan ve katma değeri yüksek ürün ihracatı yapan genç beyinler/liderler yetişiyor.

İYTE kampüsünde yakın zamanda ilan edilen ve kurulum aşaması başlamış olan “İzmir Teknoloji Üssü” ise İYTE’nin eğitim, bilim, teknoloji, inovasyon ve girişmcilik ekosistemini bir üst düzeye taşıyor. Tüm dünyadan nitelikli Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile şirketleri İYTE kampüsüne çekeceği öngörülen İzmir Teknoloji Üssü, öğrencilere sunacağı fırsatlarla kişisel gelişimlerine önemli bir destek mekanizması teşkil ediyor.

Uluslararasılaşmaya ve kültürlerarası etkileşime büyük önem verilen, 50 civarı farklı ülkeden uluslararası öğrencisi ve akademisyeni ve dünyanın her yerinden ortaklarla 120’den fazla ikili anlaşması bulunan İYTE’de aynı zamanda öğrencilere, eğitimleri sırasında uluslararası deneyim kazanma fırsatı da sunuluyor. Erasmus değişim programının aktif bir katılımcısı olan Enstitüde öğrencilerin büyük bir kısmı program aracılığıyla yurt dışındaki üniversitelerde belirli dönemlerde eğitim almak imkânı buluyor.

İYTE’nin öğrencilere sunduğu olanaklar, nitelikli bir eğitim-öğretim, üst düzey araştırma imkanları ve kariyer destekleri ile de sınırlı kalmıyor. İYTE öğrencileri, denize nazır ve doğa ile iç içe kampüsün sunduğu doğal imkanların yanı sıra, düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikler, kampüs içerisinde yer alan açık ve kapalı spor tesislerinin sunduğu aktivite olanakları ve geniş bir yelpazedeki 70’ten fazla aktif öğrenci kulübü ile dinamik bir sosyal yaşamın tadını çıkarma şansını da buluyor.

İYTE, öğrencilerini geleceğe en iyi şekilde ve küresel bir lider olarak hazırlıyor.