Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

BioNTech’e geçer not

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Aralık ayında acil kullanım onayı verdiği Pfizer BioNTech firmasının korona virüs aşısına tam oay verdi. Bununla birlikte Pfizer ABD genelinde korona virüse karşı tam onay alan ilk aşı oldu.

Amerika’da Pfizer aşısı, Türkiye’de yapılan uygulamanın aksine üç hafta ara ile iki doz olarak uygulanıyor. Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) yapılan açıklamaya göre yaklaşık 44 bin kişiden elde edilen bilgilerin analizi sonucu aşıya onay verildiğini ve aşının korona virüsü önlemede yüzde 91 oranda etkili olduğu belirtildi. Aşı “Comirnaty” adıyla piyasaya sürülecek.

CDC (Amerikan Hastalık Önleme Merkezi) verilerine göre, ABD 201 milyonu aşkın kişi ilk doz aşısını oldu; bu hemen hemen 12 yaş üstü olan nüfusun yüzde 71’ine denk geliyor. İkinci doz aşı olanların sayısı ise 171 milyonu geçti. Bu ise hemen hemen yarıdan fazla demek. Bu sırada diğer aşıların Amerika Birleşik Devletlerinde henüz izin alamadı.

Türkiye’de insanlar 3. Dozlarını olmaya başladığı zaman ben buradaki polikliniklere gittim ve 3. Doz ile ilgili bilgi almak istedim ve aldığım bilgi 3. Dozun şu an bünyeleri ya da bağışıklığı zayıf kimselere yapılacağı yönündeydi. Ne olursa olsun benim aşı kartımda 3. ve 4. doz yerleri açık. Bunu ilk aşı olduğum 15 Şubat günü acaba diyerek eşimle paylaştım. Ne olur ne olmaz…

Tabii bu durum aşı karşıtları için bir değişik yaratacak mı? Halk sağlığı yetkilileri alınan onayın ardından aşıya şüphe ile yaklaşan kesimlerin ikna olmasını umuyor ama benim burada birebir gördüğüm aşı karşıtlarının “Nuh deyip peygamber demediği” aşı olmayan yakın Türk arkadaşlarım var zaman zaman beynimi yıkamaya çalışıyorlar. Diğer bir yandan aşı siyasi bir sembol de olmuş durumda! Trumpçıysanız aşı karşıtısınız, sizi kıskanıyorlar, kandırmaya çalışıyorlar! Bidencıysanız aşı oluyor ve aşı olmayanları anlayamayarak onları ikna etmeye çalışarak vakit harcıyorsunuz!

İşin sembol olmasının ötesinde nasıl grip aşısı oluyorsa insan bu aşıyı da bana göre olması gerekiyor. Zira delta, delta plus gibi değişimler aşı karşıtlarından kaynaklanıyor.

Proud Boys…

Amerika içerisindeki marjinal aşırı sağcı gruplarından bir tanesi de Proud Boys! Bu “gururlu çocuklar” bildiğiniz yeni nesil Neo Nazi gençliği ve hep destek tam destek Trumpçılar. Eski Başkan Trump’ın her daim aba altından sopa gösterircesine “bizim çocuklar” diye bahsettiği grup ve başkanlık dönemi münazaralarda bu grupları ölümüne korudu!

Hemen hemen seneyi devriyesi gelen George Floyd ve akabinde BLM (Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Değerlidir) eylemcilerine ait bir bayrağın Proud Boys lideri Enrique Tarrio tarafından yakılması ve kendisine verilen 155 günlük hapis cezası.

Hakkında açılan davaya video konferans yöntemi ile katılan Tarrio, “yaptıklarımın yanlış olduğunu biliyorum açıkçası fazla ileri gittim” dedi. Bakalım bu davaların ardından bu marjinal grupların ne yapacağı akabinde Eski Başkan Trump’ın ne söyleyeceği merak konusu olacak!

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…