Taliban Afganistan’da hayatın nasıl olacağını anlattı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını söyledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Afganistan’ın yeni Enformasyon ve Kültür Bakanı olması beklenen Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, The New York Times’a, Taliban yönetimi altında hayatın nasıl olacağını ana hatlarıyla anlattı. Sputnik’in aktardığına göre Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, örgütün 15 Ağustos’ta başkent Kabil’i ele geçirmesi sonrası Batı medyasına ilk röportajı verdi. Müstakbel Enformasyon ve Kültür Bakanı gözüyle bakılan Zabihullah Mücahid, ABD’nin The New York Times gazetesine, Taliban yönetimi altında hayatın nasıl olacağını ana hatlarıyla anlattı.

Taliban’ın 1996-2001 dönemindeki gibi yeniden kadınları evde oturmaya veya yüzleri dahil tamamen örtünmeye zorlayacağı endişelerinin ‘temelsiz’ olduğunu iddia eden Mücahid, kadınlara getirecekleri yeni erkek vesayet sistemini, evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını, okula, iş yerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını söyledi. Kadınların iş hayatına geri dönmelerine izin vereceklerinden, ama bunun için başlarını örtmelerinin şart olduğundan bahseden Taliban Sözcüsü, salı günkü basın toplantısında, kadınlara yeni kurallar netleşene dek evden çıkmamalarını söylemelerini “Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” diye açıklamıştı.

MÜZİK YASAĞI

Müzik yasağının kamusal alanda geri döneceğini teyit ederken her alanda uygulanacağına işaret eden Mücahid, “Müzik İslam’da yasaktır, ancak biz insanları baskı uygulamaya gerek kalmadan böyle şeyleri yapmamaya ikna etmeyi umuyoruz.”

İki gün önce Taliban’ın Afganistan Müzik Enstitüsü’ne (ANIM) saldırıp okuldaki tüm enstrümanları parçalayarak kapısına kilit vurmasının görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı. Salı günkü basın toplantısında “Taliban güçleri, yabancı olmayanların Kabil Havaalanı’na gidiş yollarını kapattı, bundan sonra sadece yabancı uyruklu kişilerin havalimanına seyahat etmesine izin verilecek” dediği duyurulan Mücahid, bu kez geçerli seyahat belgeleri olan Afganların havaalanına girişinin engellenmeyeceğini söyledi.