CHP Milletvekilleri Beko ve Sertel bisikletçilerin sesi olacak

CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Atila Sertel, bisiklet kazasında yaşamını yitiren Umut Gündüz ve Zeynep Aslan’ın aileleriyle buluştu. Beko ve Sertel, ailelerin farkındalık yaratmak için başlattığı mücadelede yanlarında olduklarını ifade ederek, bisiklet kazaları ve alınacak önlemlerle ilgili Meclis Araştırması isteyeceklerini belirtti.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ankara’da geçen yıl alkollü bir sürücünün aracıyla çarparak öldürdüğü 19 yaşındaki bisikletli Umut Gündüz’ün ailesinin Şanlıurfa’dan başlattığı “Umut İçin Adalet, Herkes İçin Adalet Turu” İzmir’deydi. Umut Gündüz’ün ailesi ve tur ekibi geçen yıl İzmir’de antrenman sırasında bir kamyonun çarpmasıyla 32 yaşında öldürülen Zeynep Aslan’ın ailesiyle birlikte anma ve farkındalık sürüşünde buluştu. Evlatlarını bisiklet kazasında yitiren Aslan ve Gündüz ailelerinin buluşmasına CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Atila Sertel de katıldı. Bisiklet kazasında çocuklarını yitiren acılı ailelerin mücadelesinde yanlarında olduklarını ifade eden Beko ve Sertel, bundan sonraki süreçte kimsenin yaşamını yitirmemesi, gerekli önlemlerin alınması, bisiklet yollarının artırılması ve bisiklet kazalarının tüm yönleriyle araştırılması için Meclis Araştırması isteyeceklerini dile getirdiler. Menemen Adliyesinde 16 Eylül 2021 tarihinde İzmirli bisikletçi Zeynep Aslan’ın ölümüyle ilgili duruşmanın yapılacağını hatırlatan İzmir Milletvekilleri Beko ve Sertel, bu duruşmaya tüm bisiklet severlerin ve duyarlı vatandaşların katılımı için çağrıda bulundular. 

BEKO: TBMM’DE SESLERİ OLACAĞIZ
Gündüz ve Aslan ailelerinin buluşmasında söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, daha önce verdiği soru önergesiyle bisiklet kazalarını Meclis gündemine taşıdığını belirterek, “Karayollarının Türkiye’de kaç km bisiklet yolu yaptığını, bu yolların nerelerde olduğunu sordum. Bisiklet federasyonuna üye kaç sporcumuzun olduğunu sordum. Ve bugüne kadar yarışmalarda veya antremanlarda kaç bisiklet sürücüsünün öldüğünü sordum. Ancak bu sorularıma yanıt alamadım.  Sadece duyarlı basında yer aldı. Havuz medyasında bir satır dahi yer almadı. Ama konunun takipçisi olacağız ve peşini bırakmayacağız. Ekim ayında Meclis açıldığında Sayın Atila Sertel’le birlikte Araştırma Önergesi vereceğiz. TBMM’de bisiklet sevdalıların sesi olmaya çalışacağız. Amacımız; görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun. Bisiklet sevdalılarımızı trafik canavarlarına kurban vermemek için federasyonun ve diğer sivil toplum kuruluşlarının harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu.


SERTEL: CİNAYETLE EŞDEĞER
Daha sonra söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, acılı ailenin yaptığı adalet yürüyüşünde emniyet güçlerinin zaman zaman zorluk çıkardığını vurgulayarak, başka sporcular ölmesin diye yollara düşen bu ailelere köstek değil destek olunması gerektiğini söyledi. Sertel, şöyle devam etti: “Bu aileler başka çocuklar ölmesin diye kendi evlatlarının acılarını yüreklerine gömmüşler ve mücadele veriyorlar. Takdire şayan bir durum. Türkiye insan canının en ucuz olduğu ve insanların kolaylıkla yaşamlarını yitirebildiği bir ülke. Bisiklet yolları daha fazla olsaydı bu kazaların birçoğu yaşanmayabilirdi. Örneğin Danimarka’da bir bisikletliye çarparsan orada 10 yıl da yaşasan sana vatandaşlık hakkı vermiyorlar. Verdilerse de iptal ediyorlar. O nedenle herkes pür dikkat araç kullanıyor. İnsanların canına kıyanların elini kolunu sallayarak gezmesi insanın içine sinmiyor. Bu konuda TCK’da ağır yaptırımlar olmalı. Şahıs alkollüyse, hız yapıyorsa, kontrolsüz araç kullanıyorsa ve birinin yaşamına mal olduysa buna cinayet gözüyle bakmak lazım. Ha silahla adam öldürmüşsün ha alkollüyken arabayla birini öldürmüşsün. İkisi de cinayettir. Gidenleri geri getiremeyeceğiz elbette ama başka evlatların ölmemesi için ailelerle birlikte mücadele edeceğiz.”