28 Şubatçı 14 general hapse gönderilirken, Mahkeme “Rütbelerini sökün” tebligatı yaptı

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 14 general tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Cezaevine gönderilen generaller şunlar; 28 Şubat döneminin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli generaller Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

“Sözün bittiği yerdeyiz”

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki evinden öğlen saatlerinde çıkan Doğan, Bodrum Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Doğan’a avukatı ve korumaları eşlik etti.

Savcıya ifade veren Doğan, yaptığı açıklamada; “Sözün bittiği yerdeyiz. Her şey ortada. Elbette bunun bir sonu gelecek. Sanırım ki bu yüz karası bir şey” dedi.

Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “*Ne Balyoz Davası’nda ne de 28 Şubat Davası’nda yaşanan hukuksuzluklara boyun eğdi Çetin Doğan. Sağlık sorunlarına karşın infaza yönelik yakalama kararının gereği için de Bodrum Adliyesi’nde şu an. Birileri gibi kaçmadı, göçmedi!

* Bu karardan ileride biz değil, sizler utanacaksınız! 84 yaşındaki Çetin Doğan, Bodrum Adliyesi’ndeki işlemlerinin ardından, Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edilmek üzere polis nezaretinde yola çıktı. Bodrum Devlet Hastanesi’nde yapılacak doktor kontrolü sonrasında infaz başlamış olacak.”

Emekli orgeneral Çevik Bir de, Muğla’nın Bodrum’daki yazlığından İstanbul’a giderken havalimanı yakınlarında Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne ait ekipler tarafından gözaltına alındı. Milas Adliyesi’nde tutuklanmasının ardından Milas Devlet Hastanesi’nden sağlık raporu alındı ve Muğla Cezaevi’ne götürüldü.

“Rütbelerini sökün”

Öte yandan, Mahkeme, “14 generalin rütbelerinin sökülmesi için Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na yazı gönderdi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yazısında, “Hükümlüler Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker haklarında mahkememizce verilen 13.04.2018 tarihli karar ve anılan hükümlülere ait kesinleşme şerhleri ekte gönderilmiştir. Kesinleşen karara göre 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 30 ve 31. maddelerine göre gereğinin yapılarak infazından mahkememize bilgi verilmesi hususunda gereği rica olunur” denildi.