Memur ve memur emeklilerinin zam oranı belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklilerinin zam oranlarını, 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farkı şeklinde açıkladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında, hükümet ve sendikalar uzlaşmaya vardı. Türkiye’nin ekonomik olarak büyüdüğünü fakat enflasyonda da bir artışın olduğunu ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Enflasyonun oluşturduğu olumsuzluklara karşı da çalışanlarını koruyor. Geçtiğimiz günlerde herkes hatırlayacaktır, işçilerimize bir toplu sözleşme yaptık. Orada geniş bir uzlaşma sağladık. O 2021 ve 2022’yi kapsayan sözleşmeydi. Bugün yaptığımız sözleşme ise 2022 ve 2023’ü kapsayacak. Dolayısıyla rakamları ve oranları mukayese etmek sağlıklı değil. Yıllar farklı veriler farklı” dedi. Memur ve memur emeklisinin zam oranlarını açıklayan Bilgin, “2022’nin ilk yarısı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, 2022’nin ikinci yarısı için ise yüzde 7 artı enflasyon farkını yani toplamda yüzde 12’lik bir artışı önerdiğimizi belirtmek isterim. Burada vurgulamak istediğim bir şey daha var. Enflasyon beklentisi 2022 için hesaplamalara göre yüzde 9 olması bekleniyor. 2023 için bugüne kadar memur sözleşmelerinde verilmemiş bir oranda Cumhurbaşkanımızın desteğiyle yüzde 8’lik bir farkı önerdiğimizi ifade etmek isterim. 2023’ün ikinci kısmı için ise yine yüzde 6’lık bir artış öngörülmektedir. Bunların enflasyon farkı saklıdır. Yıllık bazda yüzde 14’lük bir artış yaptığımızın altını çizmek isterim” diye konuştu.

Memur-Sen’in seyyanen zam teklifini hatırlatan Bakan Bilgin, “Biz o seyyanen zammı karşılama konusunda bu zamları dikkate aldığımız zaman bu yaptığımız pazarlıkları, uzlaştığımız rakamları dikkate aldığımız zaman onun getireceği yükün artık bir sosyal uzlaşıdan çok ekonomik bir soruna dönüşmemesi için bir başka öneride bulunduk. 135 lira olan toplu sözleşme ikramiyesini doğrudan yaklaşık 2 milyon sendika üyesi olan çalışanlarımızın ikramiyesini 400 liraya çıkarttık. Bu konuda da bir uzlaşmaya vardık. Türkiye tarihinde bu anlamda yapılmış en yüksek oranları içeren bir sözleşmedir. Bunun bütün milletimize hayırlı olmasını, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.