“Aşı olmayanlar”, uçak, otobüs yolculuğu yapamayacak, konsere sinemaya, tiyatroya gidemeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından “aşı olmayanlar” hakkında alınan yeni kararı açıkladı. Erdoğan, “Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciyle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az iki defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz” dedi. Erdoğan, Pandemi’de yeni bir dönem başladığına işaret ederek, “aşı olmayanlardan; uçak, şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinemalarda zorunlu PCR testi isteneceğini” açıkladı.

Hastalığa yakalanan günlük kişi sayısı yaklaşık 20 bin civarındayken, hayatını kaybeden kişi sayısı artış göstererek, 200’ü aştı. Uzmanların toplumsal bağışıklığın kazanılması gerektiğini, bunun da aşı ile mümkün olduğunu üzerine basa basa söylemesine rağmen, yeterli aşı oranına hala ulaşılamadı.

Türkiye’de 19 Ağustos 2021 tarihinde 292 bin 538 Covid-19 testi yapıldı, 19 bin 320 kişinin testi pozitif çıktı, 216 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 14 bin 743 oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, pandemi gündemi ile toplandı. Toplantının ana maddelerini artan corona vakaları ve yüz yüze eğitim oluşturdu. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, okulların 6 Eylül’de başlayacağını duyurdu. Erdoğan, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı ancak henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz” dedi.

Aşı yaptırmayanlarla ilgili de yeni bir uygulamaya gidileceğini duyuran Erdoğan, “Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız” şeklinde konuştu.

“Yerli aşıda üretim safhasına geçmeyi hedefliyoruz”

Yerli aşı geliştirilmesi çalışmalarında yılsonuna kadar yaygın kullanım ve üretim safhasına geçmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, toplam aşı sayısında 87 milyonun geçildiğini, ilk dozda 46 milyon, ikinci dozda da 35 milyona yaklaşıldığını söyledi, 7 milyonu geride bırakan üçüncü doz aşılamalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Hala aşı karşıtları olduğunu ifade eden Erdoğan, aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmadığını aktardı. Erdoğan, “Huzurla hayatımızı sürdürebilmemiz hepimizin aşı olmasına ve aşılarını tamamlamasına bağlıdır” ifadelerini kullandı.

33 il mavi oldu

Ankara ve İzmir’in aralarında bulunduğu 33 ilin aşılamada yüzde 75 sınırını geçerek mavi listeye girdiğini belirten Erdoğan, aşılamada yüzde 55’in altında kalan Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Muş, Gümüşhane ve Diyarbakır’ın kırmızı listede yer aldığını söyleyerek herkesi aşı olmaya davet etti.