Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Festivallere merhaba

Bir buçuk yıldır tüm dünyanın boğazına yapışan Covid-19 salgınından en büyük darbeyi alanların başında kültür-sanat etkinlikleri, en fazla mağdur olanların başında kültür-sanat emekçileri oldu.

Bu korkunç salgın insanları birbirinden uzak tuttuğundan konserler, giderek festivaller yapılamadı, ertelendi. 2020 yazında yapılması gereken Tokyo Olimpiyatları bile bir yıl ertelemeyle Japonların protestolarına karşın zar zor yapılabildi.

İzmir de bu kısıtlamalardan nasibini aldı. Her yıl katılmaktan büyük zevk aldığımız Uluslararası Kukla Festivali, Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Ulusal Beste Yarışması çerçevesindeki sanat etkinliklerine hasret kaldı İzmirliler.

İzmir’de aşılananların sayısının artması, bulaşın sınırlanıyor olmasıyla, kültür-sanat etkinliklerinin önü açıldı. Kapıyı ‘Uluslararası İzmir Film ve Müzik Festivali’ ile İzmir Büyükşehir Belediyesi açtı 21 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında.

34. festival

Şimdi de 30 küsur yıldır İzmirlilerin dünyanın ve ülkemizin önemli sanatçılarını yakından tanıma fırsatı yaratan Uluslararası İzmir Festivaline sıra geldi. Başkan Filiz Eczacıbaşı Sarper’in ısrarlı çabaları ve girişimleriyle İZMİR Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı-İKSEV, 34. Festivali düzenliyor.

Festival, 19 Ağustos gecesi Celsus Kütüphanesindeki 11. Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması ile başladı. Bu yıl ‘Viyolonsel Konçertoları’ yarıştı. Şef Orhun Orhon’un yönettiği İzmir Devlet Senfoni Orkestrası viyolonsel sanatçılarına eşlik etti. Recep Gül’ün bestesini Poyraz Baltacığil, Ufuk Bıçak’ın bestesini Nil Kocamangil çaldı. Genç bestecilerin eserleri büyük beğeni kazandı. Ancak iki eser arasında öylesine denge vardı ki, jüri birincilik ödülünü her iki besteye de vererek çok doğru bir karara ulaştı.

Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması sayesinde klasik müzik dünyamız her yıl ilginç ve yenilikçi besteleri dağarcığına katma olanağı buluyor. Bu katkının ne kadar değerli olduğu ileride daha iyi anlaşılacak. Bu açıdan da İKSEV’e teşekkür borçluyuz.

Çok dar bir zaman diliminde organize olmasına rağmen çeşitlilik içeren bir program. Herşeyden önce etkinlik mekânlarının çeşitliliği her zamanki gibi dikkat çekici: Efes – Celsus Kütüphanesi, Çeşme Kalesi, Tarihi Agora alanı, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu…

Gösteriler arasında “PARADE & the Velvet Gentleman” gibi orijinal metni ünlü Fransız yazar Jean Cocteau’nun yazdığı, Pablo Picasso’nun orijinal dekor ve giysilerini hazırladığı “PARADE ve Velvet Gentleman” gibi Eric Satie’nin önemli piyano eserlerinden oluşan bir “müzik yolculuğu” var. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda sergilenecek yeni yapım, “stop-motion animasyon, video-art, projeksiyon dansı ve çağdaş dans gibi yeni medya teknikleriyle söz konusu baleyi yeniden ele alıyor”.

31 Ağustos Salı gecesi Çeşme Kalesinde sergilenecek son gösteri de ilginç. “Trovaores projesi, Flamenko, caz ve şansonların, Grenoble ve Granada’nın karla kaplı dağlarının kalbinden çıkıp bir araya gelişinin hikayesi”. Topluluk, altı müzisyen ve bir dansçıdan oluşuyor.

Tüm etkinliklerin içeriğini ve yerini İKSEV’in sosyal medya sayfasından bulmak mümkün.

Efes Konserleri

Yazımı bitirmeden önce, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğün 2018’den bu yana Efes’te gerçekleştirdiği festivalin etkinliklerden de söz edeyim. Festival salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl gerçekleşememişti. Neyse ki, yeni müdürümüz Aydın Uştuk yönetiminde sahnelenecek olan gösterileri sanatseverlerin ilgi ile izleyeceğinden eminim.

Festival, 24 Ağustos Salı günü saat 21.00’de, İzmir Devlet Opera ve Balesinin Efes Antik Tiyatro’da sahneleyeceği Giuseppe Verdi’nin “La Traviata” operası ile başlayacak.

Prag Ensemble konseri, 26 Ağustos Perşembe günü Efes Odeon’da. Ardından 28 Ağustos Cumartesi günü yine Efes Antik Tiyatroda Carmen balesi seyredilebilir. Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu (MDT), 1 Eylül Çarşamba günü Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatro’da, ‘Gangster’ müzikalini sahneleyecek. Son olarak “bu yıl hayatını kaybeden opera dünyasının çok değerli iki tenoru Ender Arıman ve Erol Uras anısına 3 Eylül Cuma akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Korosu ve Solistleri tarafından Efes Antik Tiyatro’da bir anma konseri” sunulacak.

Nice sanat dolu günlere…