Fahrettin Koca’dan ‘kapanma’ açıklaması

Türkiye'deki delta varyantı yoğunluğunun yüzde 90’ı geçtiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'yeni bir kapanma olur mu' sorusuna yanıt verdi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Varyant yoğunluğunun her geçen gün arttığını ifade eden Fahrettin Koca, özellikle delta varyantına karşı artış uyarısında bulundu. Bakan Koca, ”Şu an için Türkiye’de delta varyantı yüzde 90’ı geçti. Delta Plus da giderek artıyor. Yüksek oranlı değil ama hızlı şekilde artıyor. Bu varyant değişikliği toplumda bulaşıcılığın yoğunlaştığı anlamına geliyor. Yeni bir kapanma gündemde yok” dedi. 3. ve 4. doz aşılamaya ilişkin de önemli mesajlar veren Bakan Koca, 2. doz Sinovac olanlar için 3. dozun gerekli olduğunu belirtti. BioNTech içinse henüz 3. doz zorunluluğu olmadığını ifade eden Bakan Koca, “İlk 2 dozu inaktifse 3. doz gerekiyor. Çünkü 4 ile 6 aydan sonra koruyuculuğun düştüğünü görüyoruz. Eğer yaşlı veya ek hastalığı varsa düşüş daha da belirgin. BioNTech için şu an 3. doza gerek yok. Ama 7-8 ay sonra koruyuculuğun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Önümüzdeki süreçte, takiple ne zaman gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız” diye konuştu.

Son dönemde 2 doz aşı olmasına rağmen hastalığa yakalananların sayısında artış olduğu iddiası da gündemde yer alıyor.  Bu oranın düşük olduğunu belirten Koca, “Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok” dedi.