Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Bir gece ansızın

Başlığa bakıp aldanmayın bizde bi numara yok! Numarayı yıllar içerisinde başkaları yaptı! Ektikleri tohumlar yeşerdi ama hasat bekledikleri gibi olmadı.

Amerika’da da durum ve gündem tahmin ettiğiniz gibi Taliban! Taliban’ın kimsenin ön göremediği şekilde başkent Kabil’i ele geçirmesi ülkelerin takviminde beklenmeyen birçok beklenmeyen harekete sebep oldu! Bunlardan en ilginci bir sabah Hollanda konsolosluğuna çalışmaya gelen Afganlar konsoloslukta kimseyi bulamadı, tüm Hollandalılar tası tarağı toplayarak ülkelerine dönmüştü.

Ülkede yıllardır faaliyet gösteren ABD Hamit Karzai Havaalanının kontrolünü eline alarak tüm personelini, onların ailelerini ve vatandaşlarını ülkeden tahliye etme peşinde. Taliban’ın bu hamlesinden sonra Amerikan içi kamuoyunda yine başka bir Vietnam olayı yaşıyoruz sorusu sorulmaya başlandı. Tabi ki kolay değil Afganistan’ın faturası 2.1 trilyon dolar! Savaşın maliyeti ve sonuçlarına ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, “Biz sonuna kadar Afganistan’da kalacak değildik. Afgan halkı kendi geleceğine karar vermeli. Zaten Trump döneminden Taliban ile yapılan anlaşma vardı. Biz iptal etsek, Taliban ile savaşa girmek zorunda mı kalsaydık” diyerek kendi yönetimini savunduğunu belirtmekte fayda var.

Son düzlükte biden yönetimi Trump yönetimini eleştiriyor, lakin Trump’ın politikalarını devam ettirmişlerdi hatta, Başkan Biden’ın yaptığı atamalar silsilesinde Afganistan’da bulunan ve Trump’ın atadığı özel danışman Zalmay Halilziad’ı bile görevde tuttu. Tabi şunu da unutmamak lazım, Başkan Biden, Başkan Obama’nın yardımcısıydı ve Afgan politikaları ile son derece ilişkiliydi.

Cumhuriyetçiler kızgın Demokratların ağzını bıçak açmıyor.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komite Üyesi Senatör Lindsey Graham, Afganistan’ın Taliban tarafından ele geçirilmesinin, Amerikan ulusal güvenlik çıkarları ve dünya için hem üzücü hem de tehlikeli olduğunu belirterek Başkan Joe Biden’ın, bu ülkedeki tehditlerden habersiz olduğunu ima etti. Aynı şekilde gelecekte başkan adaylığı konuşulan parlak isimlerden Cumhuriyetçi Tom Cotton ise, Başkan Biden’in kötü planlanmış geri çekilme süreciyle Amerika’yı küçük düşürdüğünü öne sürerek kendisine yüklendi. Hal böyle iken Demokratlar, askerimizin yanındayız ve şimdi birlik olma zamanı gibi klasik bir siyasi “top çevirme” sürecindeler.

Türkiye nasıl bir role bürünecek?

14 Haziranda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başkan Joe Biden arasında yapılan görüşmeye göre havaalanı kontrolü/koruması Türkiye’ye verilecekti son günlerdeki gelişmelerden sonra bu durumun nasıl şekilleneceği daha karanlık bir hal aldı. Amerika’da Türkiye’nin rolü hiç konuşulmuyor. Hatta Türkiye’den bahseden yok! hatta bu noktada Türkiye’nin hangi yanda saf tutacağı yavaş yavaş sorulmaya başlandı.

Washington, Türkiye dahil komşu ülkelerle durumu değerlendirerek olası planlamalarına bu ülkelerin görüşlerine de yer vermelidir. Zira Taliban’dan kaçan onlarca insan Türk sınırlarından koşarak geçmekte ve bu diğer tüm ülkelerde yaşanmakta. Tahliye bittikten sonra ABD tam anlamı ile Afganistan’dan çıkacak mı? Bunu zaman gösterecek şimdi tahliye sürecinin bitmesini beklemek durumundayız.

Tekrardan hatırlatmakta fayda var, tez elden Türkiye içerisinde artan Afgan nüfusu karşısında önlemler alınır! Bu noktada her gün elini koluna sallaya sallaya Türkiye topraklarına giren bu insanların pandemi döneminde toplumun içine karışması ne kadar doğru onu da bilahare tartışmak lazım! Sonuçta futbolcu bile transfer ettiğinizde 14 gün karantina uyguluyorsunuz…

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…