Taliban basın toplantısı düzenledi

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ilk basın toplantısını düzenledi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, ilk basın toplantısını düzenledi. Kabil’de eski hükümetin kullandığı medya merkezindeki basın toplantısına Kuran tilavetiyle başlandı. Ardından sözü alan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, zafer için ulusu kutladıklarını söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Taliban’ın ülkede kontrolü ele geçirmesinden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında konuşan Sözcü Zabihullah Mücahid “20 yıllık mücadeleden sonra ülkemizi özgürleştirdik ve yabancıları kovduk. Bu, tüm ulus için gurur duyulacak bir an” dedi. Afganistan’ın artık bir savaş ya da çatışma alanı olmayacağından emin olmak istediklerini söyleyen Mücahid “Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiçbir iç ya da dış düşman istemiyoruz” dedi.

“Kabil’de kaos görmek istemiyoruz” diyen Sözcü şöyle devam etti: “Planımız Kabil’in kapılarında durup, geçiş sürecinin yumuşak bir şekilde tamamlanmasıydı. Ancak bir önceki yönetim öyle iktidarsızdı ki, güvenlik güçleri güvenliği sağlayabilmek için hiçbir şey yapamadı. Biz bir şeyler yapmalıydık. Kabil sakinlerinin güvenliğini sağlamak için kente girmeliydik. Uluslararası topluma kimsenin zarar görmeyeceği yönünde güvence vermek istiyorum. Uluslararası toplumla herhangi bir sorun istemiyoruz” diye konuşurken, “Dini ilkelerimize göre hareket etme hakkımız var. Diğer ülkelerin farklı yaklaşımları, kuralları ve düzenlemeleri var. Afganların da değerlerimiz uyarınca kendi kurallarına ve düzenlemelerine sahip olma hakkı var” dedi.

Mücahid kadın hakları konusunda da “Şeriat düzeni altında kadın haklarına bağlıyız. Bizimle omuz omuza sıkı çalışacaklar. Uluslararası topluma, herhangi bir ayrımcılık olmayacağı konusunda güvence vermek istiyorum. Kadınların çalışmasına ve öğrenim görmemize kendi çerçevemizde izin vereceğiz. Kadınlar toplumumuzda çok aktif olacak, bizim çerçevemiz içinde. Kültürel çerçeveleri içinde medyaya da bağlı olduklarını” belirten Sözcü “Medyanın faaliyetlerinde hiçbir şey İslami değerlere aykırı olmamalı. Siz medyadakiler eksik kaldığımız noktalara dikkat etmeli ki, ulusumuza daha iyi hizmet edelim. Ama medya bizim aleyhimize çalışmamalı. Ulusun birliği için çalışmalı” diye konuştu.

Zabihullah Mücahid “Afganistan’ın istikrarı ve barışı için herkesi affettik. Savaşçılarımız, halkımız, hepimiz bütün tarafları dahil ettiğimizden emin olacağız. Düşman için savaşıp, hayatını kaybedenler. Bu onların hatasıydı. Ülkeyi günler içinde fethettik. Hükümetin oluşturulmasından sonra her şey daha da net olacak. Söylemem gereken bir şey var, hükümeti kurmak için ciddi şekilde çalışıyoruz. Kurulduktan sonra duyurulacak. 20 yıl önce de, şimdi de ülkemiz Müslüman bir ulus. Ama deneyim, olgunluk ve vizyona gelince, şimdiki halimizle 20 yıl öncesi arasında büyük bir fark var. Atacağımız adımlar arasında bir fark var. Bir evrim süreci oldu” dedi.