Ahmet Davutoğlu’ndan ‘erken seçim’ açıklaması

Ahmet Davutoğlu "Erken seçim olması gerektiğini düşünüyorum ama Cumhurbaşkanı erken seçime gitmek zorunda kalacak" dedi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HaberTürk’te Fatih Altaylı’nın programına konuk oldu. Gündemi değerlendiren Davutoğlu, Altaylı’nın “Erken seçim mi olur, vaktinde seçim mi olur?” sorusuna “Erken seçim olması gerektiğini düşünüyorum ama Cumhurbaşkanı erken seçime gitmek zorunda kalacak. Bunlar 2023’te de seçim yapmayacak denmesi doğru değil. Türkiye’de demokratik seçim süreçlerini durduramayacak. Bizim partide çalışmaları başladık. Seçim öncesinde seçmeni, seçim sürecinde sandığı, seçim sonrasında oyları korumak için teşkilat kuruyoruz. Her sandıkta bir Gelecek Partili olacak” dedi.

Fatih Altaylı’nın Türkiye’ye akın akın gelen Afgan göçmenler neye mal olur? sorusunu ise Davutoğlu, “Türkiyede sığınmacılar aynı kefeye konuyor doğru değil. Son dönem Afganistan’dan gelenlerle ilgili ciddi hatalar var. Afganlar’ın gelişinde 3 kategori var. Birincisi ABD ile anlaşma sonucu gelenler, ekonomik kaygı ile gelenler İran’dan gelenler. Madem böyle bir dalga var önce ABD ile konuşulmalıydı. Sayın Erdoğan Biden’ı arayıp biz böyle konuşmamıştık demeliydi. Dışişleri kınadı ABD’yi. Böyle bir anlaşma yok demek bu kınama. Sayın Erdoğan kayıt dışı görüşme yaptıysa bilemem. Hem İran’la hem ABD ile konuşulmalıydı. Hiçbir transit göçe izin vermeyeceğini söylemeliydi. İran ile de İran sınırını geçerek gelenlerin kayıtlarını talep etmeli. Ne ABD ile ne de İran’la böyle bir görüşme yapıldı hata burada başlıyor. Bir barikat oluşturma çabası var” diye konuştu.