Bakioğlu Holding’den yenilenebilir enerji konusunda iki dev adım

Yenilenebilir enerji üretimine ilk olarak 2014 yılında Ege Orman Vakfı Güneş Enerji Santrali ile başlayan Bakioğlu Holding, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren tüm tesislerinde 01 Haziran 2021’den itibaren I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını %100 oranında almaya hak kazandı.

Yeşil Enerji Sertifikası International Renewable Energy Certificate Standard (IRECS) tarafından, tükettiği elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayan şirketlere veriliyor. 

Yürüttüğü sürdürülebilirlik politikaları ile karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen Bakioğlu Holding’in tükettiği elektriğin %100 oranında yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan kuruluşları; Bak Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ, Polibak Plastik Film Sanayi ve Ticaret AŞ, Bareks Plastik Film Ekstrüzyon Sanayi ve Ticaret AŞ ve Bak Gravür Teknolojisi Sanayi ve Ticaret AŞ; hak kazandıkları I-REC sıfır karbonlu yeşil elektrik sertifikalılarını enerji tedarikçileri Enerjisa Enerji Üretim AŞ firmasının elinden aldı.

Bakioğlu Holding’in enerji konusundaki diğer önemli yatırımı olan Güneş Enerjisi Santrali (GES), kuruluşlarından Bareks Polietilen Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından Temmuz ayında tamamlanıp devreye alındı.

İzbaş İzmir Serbest Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Bareks Polietilen Sanayi ve Ticaret AŞ’nin fabrika çatısında kurulan yeni Güneş Enerjisi Santrali 980 kWp kurulu güce sahip ve son teknoloji MonoPERC PV modülleri ve MLPE (Module-Level Power Electronics) teknolojili dizi inverterleri kullanılarak modül düzeyinde uzaktan izlenebiliyor. 

Devreye giren bu proje ile Bareks Polietilen Sanayi ve Ticaret AŞ yıllık 654 ton CO2 salımını engellemeyi amaçlıyor.

Tüketilen elektrik enerjisini dijital enerji yönetim teknolojilerini kullanarak azaltmayı hedefleyen Bakioğlu Holding Şirketleri, kaçak ve gizli arızaların anında tespit edilerek giderilmesi, uzaktan izleme ve kontrol sistemlerinin devreye alınması, ekonomik ömrünü tamamlayan ekipmanların yüksek verimli ve enerji tasarruflu yeni ekipmanlar ile değiştirilmesi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Bakioğlu Holding tükettiği elektriğin tamamını yeşil enerji kaynaklarından sağlamaya devam ederek; yürüttüğü yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji verimlilik projeleri ile; yılda 100 bin ton elektrik tüketiminden kaynaklanan CO2 salımını azaltıp, karbon ayak izini sıfıra indirme hedefine hızla ilerliyor.