Aşı randevuları kapatıldı, Bakan Koca açıklama yaptı

Sağlık Bakanlığı'nın dördüncü doz aşı kararına verilen tepkilerin ardından açılan randevular iptal edildi.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Sağlık Bakanlığı, yeni tip korona virüs aşısının doz sayısı ile ilgili yeni kararlar aldı. Bu kapsamda, sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise dördüncü doz aşı hakkı verildi. Ayrıca, yurt dışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı.

Bilim insanlarının dördüncü doz aşı kararı için yeterli veri olmadığı tepkileri üzerine Sağlık Bakanlığı, 4. doz aşı için açılan randevuları kapattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dördüncü doz aşı kararı hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir” diyen Koca, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur. Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur” dedi.