Haluk Tezcan: “ALOSBİ, her geçen gün değeri artan cazibe merkezidir”

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, bölgesini şöyle tanıtıyor; “Dünyanın en modern organize sanayi bölgesi ALOSBİ; global pazarda etkin rol oynayan yerli sanayicilerin olduğu kadar, yabancı yatırımcıların ve yabancı ortaklı Türk firmalarının da ilgi odağıdır.”
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Haluk Tezcan… Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı…

İş yaşamına un sanayicisi olan babasının yanında başlayan Tezcan, bölgenin en büyük kapasiteye sahip un fabrikası olan Tezcan Un’un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Sivil Toplum Kuruluşlarında etkin rol oynayan Tezcan, TOBB Delegesi, TOBB Sanayi Konseyi, EBSO Meclis Üyeliği ve EBSO Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor. Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı, Ege İhracatçıları Birlikleri Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Konseyi Yönetim Kurulu ve Uluslararası Hububat Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak da çalışmalarına devam ediyor.

Tezcan, 6 yıldan bu yana Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyor.

Tezcan, “Ülke olarak derhal sanayi ve tarım yatırımları yapılmalı, bu yatırımlara ilişkin devlet destekleri artırılmalı ve böylece istihdamın sektörel yapısı düzeltilmelidir” diyor.

“Hâlihazırda Bölgenin sanayi parsellerinin yaklaşık üçte birlik kısmında üretim gerçekleştiğini” belirten Tezcan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Artan talepler sonucunda inşaat halindeki parsel sayısında da artış görülmektedir. Mevcutta faaliyet gösteren firmalarda yaklaşık 6 bin 500 kişi çalışmaktadır. Artan parsel talepleri ve büyük parsellerde süren inşaatların bitmesi sonrasında bu sayının çok daha fazla olması beklenmektedir.”

Başkan ile OSB’lerini, projelerini, yaptıkları çalışmaları, OSB’lerin Türkiye ve bölge için önemini, ekonomiye katkısını konuştuk.

-Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan kimdir? Aliağa Organize Sanayi Bölgesi ile yollarınız ne zaman kesişti, başkanlık süreciniz nasıl başladı?

“Çalışmayı ve üretmeyi seven, Ülkesini seven ve değer veren bir sanayiciyim. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında fayda sağlayabilmek adına görevler almaktayım.   Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi iken; bana verilen bu görevi ulvi saydım ve diğer çok kıymetli Yönetim Kurulu üyeleri arkadaşlarımla hep birlikte 6 yıldır da layıkıyla devam ettiriyoruz.”

“OSB’mizin her geçen gün değeri artıyor”

-Aliağa Organize Sanayi Bölgesi sanayicilere hangi avantajları sağlıyor, ana hedefi nedir?

“Dünyanın en modern organize sanayi bölgesi ALOSBİ; global pazarda etkin rol oynayan yerli sanayicilerin olduğu kadar, yabancı yatırımcıların ve yabancı ortaklı Türk firmalarının da ilgi odağı ve her geçen gün değeri artan cazibe merkezidir. Stratejik konum ve lojistik önemi; sanayiciye kesintisiz ve kaliteli enerji avantajı; Rüzgar Enerjisi santraliyle; yeşil ve güvenli sanayi kenti oluşu; tek durak ofis sistemi ile bürokrasiden uzak hızlı ve kısa süreli işlem hizmeti;  Türkiye’de olmayan galeri sisteminden oluşan altyapısıyla; 112 Acil Hizmetleriyle ve yatırımı bitmek üzere olan itfaiyesiyle; Jandarma Karakoluyla; Teknik ve Mesleki Yüksek okuluyla; Tır parkıyla Bölgemiz daha birçok ilki sanayicimizin hizmetine sunmaktadır; fazlasını sunmaya devam edecektir.”

-Organize Sanayi Bölgelerinin Türkiye ve bölge için önemi nedir?

“Sürdürülebilir büyümenin ancak üretimle olacağını, üretimin de merkezinin planlı kalkınma modeli çerçevesinde OSB’ler olduğunun hepimiz bilincindeyiz. Bununla birlikte, kayıt dışı ekonominin önüne geçmesi, işsizliğin çözümüne katkı sağlaması ve çevre dostu olması, OSB’lerin neden önemli olduğunun da göstergesidir. Özellikle de üretmenin, istihdam yaratmanın her geçen gün zorlaştığı, hizmetler sektörüne doğru bir yoğunlaşmanın olduğu günümüzde OSB’lerin katkıları çok açık ortadadır. Gerçek potansiyelinin tam olarak kullanılmasıyla söz konusu katkının Bölgemiz ve dolayısıyla da ülkemiz için artacağı da aşikârdır.”

-OSB’lerin ekonomiye katkısı nedir?

“Organize Sanayi Bölgeleri, belli bir arazi parçası üzerinde küçük ve orta ölçekli Sanayi kuruluşlarından oluşan, altyapısı tamamlanmış olan alanlardan oluşmakta.  Organize Sanayi Bölgelerinin esas amacı ülke içindeki bölgeler arası dengeli kalkınmayı, büyümeyi sağlamasıdır. Organize Sanayi Bölgeleri ülkenin büyüme lokomotifi olan sanayiciye ekonomik ve en kaliteli ve en hızlı koşullarla fabrikalarını kurma imkânı sağlanmaktadır. Böylece sanayi üretimi artmakta ve bu da ülkenin refahına büyük ölçüde katkı sunmaktadır.”

“Daha ucuz ve kaliteli elektrik, su ve doğalgaz”

-Sanayi kuruluşlarının OSB çatısı altında yer almasının avantajlarından bahseder misiniz?

“OSB’de üretim yapan sanayicilerimiz için en önemli avantaj öncelikle daha ucuz ve kaliteli ve kesintisiz elektrik, doğalgaz ve su sağlanmasıdır.  Bunun yanında gerek atık su arıtma tesisleri kurulumu ve işletmesi, gerek katı atıkların bertaraf edilmesi ve çevre mevzuatı kapsamında sanayicilerine hem mevzuat gerekliliklerini yerine getirmekte hem de daha uygun fiyatlı hizmet sağlamaktadır. Yine OSB’lerde sanayici için birçok teşvik, destek ve vergisel avantajlar sağlanmaktadır. Saydığım bu genel bazı avantajlar yanında sanayicimize Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgemize özel daha birçok avantaj sunulmaktadır.”

“6 bin 500 kişi çalışıyor”

-OSB’nizde kaç firma yer alıyor ve bölgede kaç kişiye istihdam sağlanıyor?

“Aliağa’da nitelikli insan gücü, gelişmiş lojistik ve teknolojik alt yapısı ile birçok yerli ve yabancı firmaya ev sahipliği yapan ALOSBİ’nin istihdama katkısı çok büyüktür ve daha da büyük olacaktır. Hâlihazırda Bölgenin sanayi parsellerinin yaklaşık üçte birlik kısmında üretim gerçekleşmektedir. Artan talepler sonucunda inşaat halindeki parsel sayısında da artış görülmektedir. Mevcutta faaliyet gösteren firmalarda yaklaşık 6 bin 500 kişi çalışmaktadır. Artan parsel talepleri ve büyük parsellerde süren inşaatların bitmesi sonrasında bu sayının çok daha fazla olması beklenmektedir.”

-Bölgenin yıllık ihracat miktarı hakkında bilgi verir misiniz?

“Son üç yılda, 3,5 Milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilen Aliağa’da bu rakamı sağlayan ana sektörler, kimya, rafine edilmiş petrol ürünleri, plastik, kauçuk ve metal sanayidir.”

“Devam eden 40 projemiz var”

-OSB’niz içerisinde proje kapsamında olan parseller var mı? OSB’ye dair yeni yatırımlar söz konusu olacak mı?

“Devam eden projelerimiz var elbet, devamı da gelecek. Hâlihazırda devam eden yaklaşık 40 adet projemiz var.   Devam eden ve bitmek üzere olan projelerimize örnek verecek olursam eğer;  İtfaiye: İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokolümüzü yaptık, yılın sonunda faaliyete geçecek.  Jandarma Karakolu; İzmir İl Jandarma Komutanlığı ile protokolümüzü yaptık ve önümüzdeki ay hizmete başlayacaktır. Tır Parkı; 46 adet tır kapasiteli tır parkımız yılın sonuna doğru hizmete açılacaktır. Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi; Öğrencilerle sanayicilerin ilişkilerini geliştirmenin, öğrencilerin mesleki eğitim kalitesinin artırılmasında önemli bir role sahip olduğu görüşüyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgemizin katkılarıyla, bölgemiz içerisinde ayrılan eğitim alanına teknik meslek lisesi inşaatına başlanmıştır. Bölgemizde Atık su miktarının daha da artacağı yapılmış olan fizibilitede görülmüş olup ikinci etap 5000 m3/gün kapasiteli atık su arıtma tesisinin projelendirme ve yapımı için yurt içi ve/veya dünya bankası yatırım programı başvurusu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılmıştır. Toplam 8,78 milyon metrekarelik genişleme alanı için Sanayi Bakanlığına başvuru yapılmış olup, Yer Seçim Toplantısı tamamlanmıştır. Sanayi Bakanlığından Kamu Yararı Raporu için onay beklenmektedir. Bunlar devam eden projelerimize sadece birkaç örnektir.”

-Başkanlık sürecinizde gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan örnekler verir misiniz?

“Göreve geldiğimiz sene bölgede ilk 3.500 m3/gün debi kapasiteli Atık su Arıtma Tesisi yatırımını gerçekleştirdik ve devreye aldık.

Yatırım bedelinin tamamını kendi öz kaynağımız ile karşılayarak yaptığımız 1MW gücündeki rüzgâr enerjisi santrali yatırımıyla Türkiye’de OSB olarak bir ilki gerçekleştirdik.

Petrol Ofisi markası ile anlaşma yaparak 6 istasyonlu akaryakıt istasyonunu Bölgemize kazandırdık.

Yine bir ilke imza atarak Bölgemizde teknik destek alanına 98 adet dükkândan oluşan küçük sanayi sitesi kurduk.

Yeşil OSB sloganımızla göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık 60 bin adet ağaç diktik, baktık ve bakmaya devam ediyoruz.

-Önünüzde hangi sorunlar ve projeler var?

“Bölgemizde su ihtiyacının ileriki dönemlerde rahatça karşılanabilmesi amacıyla ‘yerüstü su toplama tesisi’ projesi için çalışma yapmaktayız.”

“Çalışmalarımızı aynı tedbirle sürdürüyoruz”

-Coronavirüs salgını OSB’nizdeki sanayicileri nasıl etkiledi? Bölgenizde üretim ve ihracat ile ilgili sorunlar meydana geldi mi?

“Hepimizin bildiği üzere, pandeminin işyerlerimizde, Bölgemizde ve/veya ülkemizde, dünyada yayılmasını önlemek için alınan her bir önlem ve atılacak her bir adım hayati nitelik taşıyor; Bölgemiz olarak; başta Yönetim Kurulumuz ve bizler bunun farkında ve bilincindeyiz. Bu anlamda gerekli tüm önlemler Bölgemiz adına alınmış ve tüm katılımcılarımız da her daim an ve an bilgilendirilmiştir. Çalışmalarımıza aynı tedbirlerle halen devam etmekteyiz. Pandemi başlangıcından bu yana Bölgemizde üretimiyle ve/veya faaliyetiyle ilgili sorun yaşayan ya da faaliyetini durduran ve/veya aksatan sanayicimiz olmamıştır.”

-Pandemi koşullarında üretim yaparken, devletin destekleri bölgenin üretimi sürdürmesi için yeterli oldu mu?

“Pandemi süresinde devletimiz tarafından sağlanan kredi ve likidite desteği, doğrudan gelir desteği, vergi indirimleri, vergi teşvikleri ve vergi ödemelerinin ertelenmesi gibi teşvik enstrümanları biz sanayicilere can suyu olmuştur.” 

-Özellikle genç işsizlik Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi. İstihdamı artırmak için neler yapılabilir?

“Ülke olarak derhal sanayi ve tarım yatırımları yapılmalı, bu yatırımlara ilişkin devlet destekleri artırılmalı ve böylece istihdamın sektörel yapısı düzeltilmelidir.”

SELİN TEKİN