Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Orman Yangınları ve Orman

Yalçın Pekşen dostumun gazete kupürlerini aşan bir yazısı vardı, Hürriyet gazetesinde, 19 Aralık 1993 günü; “Erenköy’de Köy İşleri”.
Yazısında anlattıkları gerçekten ibretlikti. Orman Bakanlığı olayı da farklı değil. 2020 yılı sonu itibariyle Orman kadastrosu daha tamamlanmamıştı. Bu seneye biteceğinden dem vuruluyordu. Cumhuriyetin 98. yılı dikkatinizi çekerim! Orman idaresi bu arada 30 yıl önce devletten aldığım araziye bir yıl önce “60 sene öncesinden buraları ormandı” deyip dava açabiliyor.
Ormanlar yanıyor, ülkemizdeki kamuoyu tepkisi anlamlı ve sevindirici. Bizde bu tepki mevcut iken “Cumhuriyetimiz ve demokrasi canlı” demektir.
“Cumhurbaşkanının konvoyu geçiyor” diye kesilen yollar ve orda beklemek zorunda kalan itfaiye araçları! Orman yangını sırasında! Bu “muhaliflerin dezenformasyonu mu?..”
Tepkinin olumlu yanına değindim. Uzun vadeli tekrar “Türk Hava Kurumu gibi bir yerel, bizim olan bir müdahale ekibi kurmamızda fayda vardır” diye düşünüyorum. Sabahattin Önkibar “Cumhurbaşkanının bir uçağının satılarak modern bir yangın filosuna kavuşabileceğimizi” yazıyor.
Nur Albayrak da “THK önce kendi yangınını söndürsün” diye zehir zemberek bir yazı yazdı.
Konuya “partiler üstü yaklaşacak” devlet adamlığına gereksinim var. Onlar da benim yaşam sürecinde ortaya çıkarlar, inşallah.
Küresel ısınma hakkında yazmamdan okurlarımın çoğu bunalmıştır. Ama gene dünyadan haberdar olmakta fayda var:
Son 5 senede Türkiye’de 44 bin hektar alan yanmış iken (TEMA-Orman Bakanlığı)… Bu yıl yanan alan geçen yılın yaklaşık iki misli! Ürkütücü bir tablo. Ama küresel ısınmadan bahsedince, dünyaya da bakalım ve mukayese edelim! Damadım mukayese için dünyadaki bilgileri derleyiverdi:
Sadece Avusturalya 2019-2020 sezonunda yanan orman yangını yüzölçümü 18.6 milyon hektar.
Kaliforniya’da sadece geçen yıl yanan alan 4.2 milyon acre, yani 1.7 milyon hektar.
Avustralya’nın bize göre yaklaşık üçte bir nüfusunu ve yaklaşık on misli yüzölçümünü göze alırsak durumları bizden epeyce kötü. Kaliforniya’nın da.
Tanrı sonumuzu hayreylesin. 20 senedir defalarca yazdığım Kanal projelerinden birini bulup haftaya tekrar okuyucumun dikkatine sunacağım.