Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

İşte GençTİM’in örnek olacak başkan yardımcıları

Artık şunu anladık ihracatın 200 milyar doları yakalaması bir tesadüf değil. Çalışma, proje ve sonunda 200 milyar dolar başarısı gündeme geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin bu başarıda büyük emekleri bulunuyor. TİM Başkanı İsmail Gülle şimdi de 300 milyar dolar hedefini koydu. Hem de verilere dayanarak açıkladı hedefi.. Dünya ekonomisi teklerken İsmail Gülle ve arkasındaki 100 bini geçen ihracatçı ihracatta rekor üstüne rekoru nasıl kırıyor.

Söylediğimiz gibi projelerle… Mesela birbiri ardına iki önemli adım atıldı. Marka Konseyi kuruldu. Sık sık bir araya geliyor ve ihracatta katma değerin nasıl artırılacağını tartışıyor. Toplantıları beyin fırtınası şeklinde geçiyor. En son da GençTİM kuruldu. Her biri değer olan 12 altın isim başkan yardımcısı yapıldı. Farklı sektörlerden. Aralarında Türkiye’de başarı hikayesi yazmış ailelerin evlatları var. Madencilik sektörünü temsilen Çevkur Madencilik Genel Müdürü Mustafa Selçuk Çevik başkan yardımcılarından biri… ABD’de ve dünyanın birçok ülkesinde mermer satıyor. Başarısı sektör tarafından takdirle karşılanıyor. İddialı bir genç. Sektöre başkan adayı olacak kadar cesur. İhracatın püf noktalarını çok iyi biliyor. Mustafa Selçuk Çevik GençTİM’de görev almayı bir vatan görevi gibi görüyor.

Sonra başta Damat olmak üzere çok sayıda erkek giyim markasını dünyaya açan İtalyanlara bile ürün satan Orka Holding’in altın çocuğu Kübra Orakçıoğlu Kazan yer alıyor GençTİM’de… Süleyman Orakçıoğlu’ndan el alan Osman Arar’dan pazarlama öğrenen ve Orka Holding Global Pazarlama Direktörü olan Kübra Orakçıoğlu Kazan ihracatın artması noktasında yenilikler bulacak… Bunu biliyorum. Çünkü onu yetiştirenler yeniliklerin önderliği yaptı Türkiye’de hatta dünyada.

Sonra Altın Ateş Kimya ‘nın Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ateş ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi Yusuf Akgül var başkan yardımcıları arasında. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Taşkın ile Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Okan Oğuz ihracatı Anadolu’ya taşımak gibi bir misyon üstlenecekler. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Özer Trabzon’da başlattığı ihracat hamlesini GençTİM ile bütün Karadeniz’e yayacak. ABD’ye ihracatın nasıl yapılacağını anlatacak. Fındığı bütün dünyaya daha pahalı nasıl satabilirizin araştırmasını yapacak.

Atasay Kamer’in mücevher sektörünü yaptığı katkılar bilinir. Sektörün dünyada önemli bir yere gelmesinde büyük payı olduğu herkes tarafından kabul edilir. O ismin kendi adını taşıyan torunu Atasay Kamer şimdi GençTİM’de… Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi torun Atasay Kamer şimdi dedesinin başarısını daha üst noktalara taşıyacak GençTİM’de…Türkiye’de tekstil denildiğinde akla gelen soyadlarından biri Tanrıverdi olur. Hikmet Tanrıverdi bu sektörde önemli çalışmalar yaptı. Şimdi sıra İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Muhammet Zekeriya Tanrıverdi’nin sektöre katacaklarında.

Türkiye un ihracatında dünya lideri. Türkiye’nin lideri de Karadeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Eren Günhan Ulusoy… O şimdi GençTİM’de… Un ihracatındaki başarıyı başka ürünlere taşıyacak. En başarı genç girişimciler arasında sürekli yer bulan Eren Günhan Ulusoy’un Samsun’dan dünya liderliğe giden hikayesini öğrenecek herkes ve örnek alacak yeni gençler.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Osman Baştaş çok başarılı olduğumuz bu sektörün dünyaya daha fazla ürün satması için neler yapılması gerektiğini anlatacak kısa bir süre sonra. Ve İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun sürdürülebilir ihracatın bilgilerini paylaşacak herkesle… Türkiye’nin çevre, tarım ve sevgi konusunda efsane isimlerinden biri olan Mehmet Reis’in kızı olarak bizi şaşırtmayacak ve bugün artık çok değerli hale gelen gıda ürünlerinin daha iyi fiyatla dünyaya nasıl satılacağını anlatacak. Babasından el alan Işılay Reis Yorgun gıda yeni girişimcilere çok şey öğretecek. GençTİM Başkan Yardımcısı Işılay Reis Yorgun’u yakından takip edin, çok heyecanlanacaksınız.

İşte listedeki isimler heyecan verici bir yapılanma… TİM Başkanı İsmail Gülle ihracatçı sayını kısa sürede 60 binlerden 100 binlere çıkardı.

Şimdi genç ihracatçı sayısını artıracak. Attırmanın ötesinde ihracat ehli genç neslini yetiştirmek amacıyla GençTİM’i kuran İsmail Gülle ihracatla yükselmeyi gençlerin katkısıyla yapacak.

Peki GençTİM nasıl kuruldu? İsmail Gülle şöyle anlatıyor:

“Kuruluş aşamasında 131 üyemizle yola çıktık. İnşallah 5 yıl içerisinde, 300 milyar dolara yükselecek ihracatımızla GençTİM üye sayımızı da 500’lere çıkaracağız. TİM olarak bizler, gençlerimizin cevherinin farkındayız. İşte bu sebeple sadece tecrübeli ihracatçıların gençlere örnek olduğu değil, genç ihracatçıların da birbirine örnek olacağı, cesaret vereceği, tecrübelerini paylaşacağı GençTİM’i hayata geçirdik. GençTİM’le beraber, ihracatımızda sürdürülebilirliği sağlamayı, geleceğin ihracat ehli genç neslinin yetiştirmeyi, genç ihracatçı sayısını artırmayı, iş dünyasında genç girişimciliği geliştirmeyi, gençlerimize yönelik ulusal ve uluslararası muadil kuruluşlarla iş birlikleri kurmayı hedefliyoruz.”