DEVA’dan ‘Eşitlikçi Kentler’ raporu

DEVA Partisi, 'Eşitlikçi Kentler' raporunu açıkladı.
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, başta yerel yönetim süreçlerinde olmak üzere hayatın her alanında kadınların eşit temsiliyetine ilişkin vizyonunu paylaşmak üzere “Eşitlikçi Kentler” konulu basın açıklaması düzenledi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen ile Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin’in katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Eşitlikçi Kentler Çalıştayı’nın sonuç bildirisi açıklandı.

DEVA Partisi olarak şehirleri eşitlikçi, adil ve kapsayıcı bir anlayışla yeniden inşa etmek hedefiyle yola çıktıklarını ifade eden Ali Babacan, “Bu dönemde yerel yönetimler eliyle şehirlerimizi sadece çöplerden değil, cinsiyet temelli ayrımcılıktan da temizlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Sosyal hayatı paylaşan insanlar arasındaki her türlü ayrımcılığı da reddediyoruz. Yerel yönetimler deyince aklına sadece imar rantı düşenlerin zihniyetini en kısa zamanda tarihin tozlu raflarına kaldıracağız. Eşitlikçi kentler kurma umuduyla tasarladığımız planımız tüm bireylerine karşı eşit ve adil yaklaşan bir şehir yaşamını öngörüyor” dedi.

Babacan, çalışmanın detaylarına ilişkin “Yaşanabilir şehirlerden konuşmaya önce ‘yaşam hakkı’ndan başlamak gerekiyor. Önce insan diyen DEVA Partisi olarak, Eşitlikçi kentler projesi sayesinde yerel yönetimlerin de kapasitesini etkin kullanarak kadına yönelik şiddetle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu hususta tek kapı sistemine geçeceğiz. Böylece merkezi hükümetin, belediyelerin, İŞKUR’un, STK’ların, baroların ve şiddet önleme merkezlerinin eş güdüm halinde çalışmalarını sağlayacağız. Şiddet anında yerel yönetimlerin hizmetlerine hızla ulaşılmasını sağlayacağız. Bakanlıkla koordineli yürütülecek 7/24 çalışacak yardım merkeziyle çok dilli destek faaliyetini sürdüreceğiz. Böylece şiddetle mücadelede anadil engelini de ortadan kaldıracağız. Şiddetin yaygın olduğu yerlerde panik butonu, mobil güvenlik uygulamaları, kamera sistemleri gibi teknolojik önlemler alacağız. Şiddet mağduru kadınlara istihdam kolaylığı sağlayacak tedbirleri de gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda yerel yönetimlerde ‘mor bayrak’ politikasını hayata geçireceğiz. Mor bayrak politikasıyla şiddet mağduru kadınları çalışma hayatına dahil ederek ayakta durmalarına destek olacağız” diye konuştu.

Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen de yaptığı konuşmada, hazırladıkları sonuç bildirisini şu şekilde açıkladı:

-Kadına daha güvenli mutlu ve aktif yaşanan şehir hayat sunmak

-Kadının yaşam alanlarına iyileştirici etki sağlamak

-Kadının yerel yönetim karar süreçlerine katılımını artırmak

-Muhtarlarla etkin işbirlikleri sağlayacağız

-İstihdamda kadını özel destekler sağlayacağız. Liyakat ve ehliyet ilkesini gözeterek yerel yönetimlerde kadın istihdamını arttırmak üzere pozitif ayrımcılık yapacak istihdamda kot uygulamasını dikkate alacağız.

-Yerel yönetimlerde mor bayrak uygulaması politikası doğrultusunda özellikle şiddet mağduru kadına istihdam desteği verecek ayakta durmasını varsa çocuklarıyla insan onuruna yakışır şekilde yaşamını sürdürmesini destekleyecek programlar uygulayacağız.

-Kadın sorun ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak ‘cinsiyet tabanlı veri’ envanteri oluşturacak, bölgesel demografik yapıyı da dikkate alarak koruyucu önleyici çalışmaları destekleyecek ‘risk haritaları’ hazırlayacağız.

-Bölgesel dijitalleşme politikaları ve planları uygulayacak, bölgenin sosyo kültürel yapısını ölçü alarak fırsat eşitsizliklerini giderecek, kadın lehine alt yapıyı güçlendireceğiz.

-Kendine yeten mahalle inşa edeceğiz. Kadının yaşamını kolaylaştıracak ‘15 dakikalık kent’, ‘kendine yeten mahalle’ modeli ile temel ihtiyaçlara (park, sağlık ocağı, ticari ihtiyaçlar) yürüme mesafesinde ulaşım sağlayacak tasarımları destekleyeceğiz.

‘KADININ İYİ HİSSETMESİNİ AMAÇLIYORUZ’

Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin ise, “Kadının ekonomik ve sosyal hayatta eşit şekilde yer almadığı bir gerçek. Siyasette kadın temsilinin dengeli bir şekilde dağılımı biraz daha gecikecekse kadının sesi nasıl duyulacak? Bu sonuç belgesi DEVA Partisi’nin imza altına aldığı bir senet olarak kayıt altına alınmıştır. Kadının sosyalleşmesi, kendini geliştirmesi ve kendini iyi hissetmesini amaçlıyoruz” dedi.