Pandemide vaka ve ölüm sayısı artarken, aşı sıkıntısı mı başladı?

Dünya Sağlık Örgütü, “3’üncü doz aşıya geçilmesin, dünyada hiç aşı olmayan korumasız insanlar var, aşılar önce onlara yapılmalı” çağrısı yaptı.

Türkiye’de coronavirüs vaka sayılarında korkutucu yükseliş, hız kesmeden devam ediyor. 1 ayda 5 katına çıkan vaka sayısının yanı sıra hayatını kaybedenlerin sayısı da 100’ü aştı. Vaka sayısı hızla artarken, aşı sorunu yeniden başladı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 5 Ağustos günü son 24 saatte 245 bin 152 Covid-19 testi yapıldı, 24 bin 297kişinin testi pozitif çıktı, 108 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 6 bin 636 oldu.

Güncel verilerle ilgili değerlendirmesini sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka sayılarındaki artışı kontrol altında tutabilmek için artış hızı yavaşlamalı. Tedbir ve aşı ile bunu başarabilirsek, kontrol bizde kalacak. Tedbirlere uyun, aşınızı olun” ifadelerini kullandı.

Aşı tedarikinde yeni sorun

Türkiye’de 5 Ağustos itibariyle yapılan aşı miktarı, 41 milyon 445 bin 336’sı birinci doz, 28 milyon 133 bin 021’i ikinci doz, 5 milyon 322 bin 877’si üçüncü doz olmak üzere 74 milyon 901 bin 234’e yükseldi.

Ancak sahada çalışan hekimler son üç gündür aşı tedariki noktasında sıkıntılar olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz Pazartesi’den itibaren randevu sistemi tamamen kapatıldı. Aşı sevkiyatındaki sıkıntı, Delta varyantı nedeniyle vaka sayılarının hızla yükseldiği döneme denk geldi.

Sağlık Bakanı Koca, BioNTech tedarikindeki sıkıntıya dikkat çekerken sadece “randevusuz” aşıların yapılamayacağını duyurmuştu. Buna rağmen randevusu olanlar dahi aşılarını olamadı. Sistem yeni randevulara ise kapatıldı.

Koca: 13 milyon Biontech aşısı geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 31 Temmuz’da yaptığı açıklamada Biontech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkeye sevkiyatta birkaç gün azalma olacağını, Sinovac’ta ise bir aksama olmayacağını duyurmuştu.

Koca, çarşamba akşamı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı.  Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

Koca, BioNTech aşısının sevkiyatına dair açıklamada bulunarak “13 milyon doza yakın aşının Pazartesi gününe kadar teslim alınacağını” söyledi.

Koca ayrıca, bir diğer paylaşımında aşı olmayan kişilere çağrıda bulunarak, “Aşı olmayı erteleyenlerimiz var. Aşı olmamakla bugün risk alsalar da, bilim insanları onlara ikna edici açıklamaları sundukça, düşünceleri değişecektir. Sağlık; kararsızlığa, karşıtlığa elverişli değildir. İnsanlığın ve bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşmez” dedi.

DSÖ üçüncü dozu erteleyin

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus üçüncü doz aşılamaya geçen veya geçmeyi planlayan ülkelere, bu kararlarını en azından Eylül ayı sonuna kadar erteleme çağrısı yaptı.

Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “Tüm hükümetlerin, halklarını Delta varyantından koruma endişelerini anlıyorum” diyen Tedros, gelir düzeyi yüksek ülkelere seslenerek “Ancak yine de küresel aşı miktarının çoğunu halihazırda kullanmış olan ülkelerin daha da fazlasını kullanmasını ve bu esnada dünyanın en savunmasız insanlarının korumasız kalmasını kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

******

“STRATEJİK AŞI UYGULAMA PROGRAMI HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Lütfi Çamlı (İzmir Tabip Odası Başkanı)- Aşı temininde bir sorun yaşandı ama çözümlendi. Dün itibariyle aşılar tekrar ASM’lere verildi. Özellikle Biontech aşısının temininde bir gecikme oldu. Hatta hafta başında randevulu olanlar aşılarını olamadılar. Randevusu olan vatandaşlardan daha sonra gelmeleri istendi. Ama dün itibari ile arkadaşlarla görüştük ve aşıların tekrar geldiğini,  randevulara tekrar başlandığını ifade ettiler. Tabii bu aşılama sürecinde iki noktayı çok iyi biliyoruz. Birincisi pandemiden çıkışta tünelin ucundaki ışık aşı… Aşı ile bu pandemide etkin bir çıkış bulabileceğimizi, etkin bir mücadele ile başarı kazanacağımızı biliyoruz. Dolayısıyla aşılama çok büyük önem taşıyor. Çok düzgün bir şekilde yapılmalı, çok iyi planlanmış bir biçimde düzgün bir aşı temini sağlanmalı ve bu konuda hiçbir aksamaya izin verilmemelidir. Aşıya vatandaşın kolay erişebilmesi, altyapısı, lojistiği iyi planlanmış bir şekilde sürdürülmesi ve hedeflenen zamanda toplumsal bağışıklığa ulaşabilmek çok büyük önem taşıyor. O yüzden bu konuda özel bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Aşı teminindeki gecikmelere bile çok tahammülümüz yok. İkincisi, bu süreçte çok küçük bir grup olan aşı karşıtlarını çok göz önüne almıyorum ama aşı tereddüdü olan, eksik, yanlış bilgi nedeniyle aşıya karşı mesafeli duran, aşının olası yan etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bundan dolayı belki çekince yaşayan, bir de aşıya zaman bulmayan, öncelikleri içine almayan kesimlere mutlaka aşılamanın önemi, aşılamanın önceliği anlatılmalı ve bu kişiler ikna edilmelidir. Ve bu kesimler aşı olarak toplum sağlığı açısından bir tehlike olmaktan çıkarılmalıdır. Çünkü şunu biliyoruz: Aşı olmak sadece kişinin kendisini değil, toplumun diğer bireylerini hatta dünyadaki diğer insanları koruyan bir durumdur. Bu bireysel bir tercih değil, sorumluluktur. İnsanlara, insanlığa, topluma karşı bir sorumluluk… Bu akıldan çıkarılmaması gereken bir durumdur. O yüzden aşılama konusunda mutlaka aşı temini ve aşının uygulamasında herhangi bir sorunun yaşanmamasını sağlayacak bir stratejik aşı uygulama programı hayata geçirilmelidir.