KESİAD Perşembe Kahvaltıları devam ediyor

KESİAD’ın çevrimiçi olarak devam eden KESİAD Perşembe Kahvaltıları’nın son toplantısında Geleceğin Meslekleri ve İş Dünyası’nda Yapay Zeka tartışıldı.

Toplantıya konuk konuşmacı olarak İstinye Üniversitesi YBS Bölüm Başkanı ve Yapay Zeka Politikaları Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şebnem Özdemir, “Teknoloji çok hızlı gelişiyor, sosyal medyada paylaştığımız veriler, şirketlere, kurumlara bize dair tüm bilgileri işleme imkanı tanıyor. Yapay zeka veri odaklıdır” dedi.

Toplantının açılışında konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak, Şebnem Özdemir’in özgeçmişini paylaşarak kısa bir konuşma yaptı. Pandemi döneminin bir türlü sona ermemesi nedeniyle kahvaltılı Perşembe toplantılarına çevrimiçi olarak devam ettiklerini söyleyen Kaynak, “Geleceğin meslekleri hepimizin ilgi alanında. Ayrıca dijitalleşme ve endüstri 4.0 ile yapay zeka çok daha fazla gündemimize giriyor. Bu iki özel alan konusunda uzman Şebnem Hocamızı bu toplantıda konuk etmek istedik” diye konuştu.

İstinye Üniversitesi YBS Bölüm Başkanı ve Yapay Zeka Politikaları Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Şebnem Özdemir ise öncelikle KESİAD’a konuk olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başladı. Teknolojideki devinim hızının sürekli değiştiğini hatırlatan Özdemir, “Z kuşağının sanat anlayışı, değer anlayışı tamamen değişti. Makineler 90’lı yıllardan beri sanat üretebiliyorlar. Picasso’nun bir tablosu biriciktir, Picasso bile aynı tabloyu bir daha yapamaz, değeri de buradan gelir. Ama bir makine aynı resmi defalarca üretebilir” dedi. Amerika Birleşik Devletleri’nde kimi hastanelerde temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinin robotlara devredildiğini vurgulayan Özdemir, “Aynı yapay zeka farklı bir kültürde farklı şeyler öğrenebilir mi araştırıldı. Ortaya çıktı ki hangi veriyi verirseniz yapay zeka da bunu öğrenir diyebiliriz” dedi.

Bilgiye erişmenin bir mücadele gerektirdiğine dikkat çeken Özdemir, “Dünya bu şekilde değişirken, insanoğlu teknolojiyi akıllı bir şekilde kullanırken nefes almasını da öğrenmeli. Bunlara yönelen, bu alanlara odaklanan da meslekler ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“Sağlık verilerimiz çok değerli ve önemli”

E nabız üzerinde hepimizin verileri olduğunu belirten Özdemir, “Su tüketimimizden beslenme alışkanlıklarımıza, hareket biçimimize, sigara ve benzeri maddeleri kullanmamızı gibi verileri kayıt altına almıyoruz. Gelecekteki bir virüsten kimlerin etkileneceğini kimlerin etkilenmeyeceğini bu verilerle belirleyebiliriz” dedi.

Küresel ısınmanın sadece havanın ısınması demek olmadığını, eriyen buzullar içinde binlerce yıldır donmuş vaziyetteki bulunan virüslerin de çözüldüğünü hatırlatan Özdemir, “O sebeple sağlık verilerimiz, bedensel datalarımız gelecekte bu olası virüslerle mücadelede en önemli bilgi kaynağımız olabilir” dedi.

Yeni meslekler arasında mikrobiyom uzmanlığı olduğunu vurgulayan Özdemir, “ABD’de mikrobiyom transferi ile otizm büyük oranda geriletilmiş vaziyette. Teknoloji mentörlüğü olmalı, bu tarz gelişim gösteren teknolojik verileri, son değişiklikleri takip ederek aktaran insanlara ihtiyacımız var” dedi.

Sayısal-sözel ayrımının eğitimde çok doğru olmadığını ifade eden Özdemir, “Artık disiplinler arası eğitim almamız gerekiyor. Çünkü bir alandaki alınan eğitimi başka bir alanda kullanıldığı bir dünyadayız” dedi.

“Sosyal medya paylaşımlarımıza dikkat etmek gerekli”

Sosyal medya kullanımında tedbirli olmakta fayda olduğunu söyleyen Özdemir, “Sosyal medyada paylaştığımız veriler, sizin tüm alışkanlıklarınızı, değer yargılarınızı, size dair tüm bilgileri erişilebilir kılıyor. Sosyal Medya’da paylaştığımız verilere dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Eski kuşakların bu konuda biraz daha temkinli olduğunu belirten Özdemir, “Yeni kuşaklar bu dünyanın içine doğdu ve bunun getirebileceği problemleri çok öngörmüyorlar ve buna bağlı olarak da kişisel veri paylaşımlarını çok da önemsemiyorlar. Verileri toplayanların temel amacı alışkanlıkları değiştirmek, yeni alışkanlıklar oluşturmak. Bunu görmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.