Cayır cayır yanan tek şey ormanlarımız değil…

Ormanlarımız yanıyor, söndürmekte güçlük çekiyoruz. Bu süreçte devlet ve hükümetin yer yer eksik kaldığı konular ortaya çıkarken, bunun bedelini doğamız ve insanımız ödüyor.
Yangın yerlerinde olmayan ve yardım etmek isteyen vatandaşlar sosyal medyadan seslerini duyurmak isteyerek “Help Turkey” adı altında global yardım çağrısında bulundular ve havadan destek talep ettiler.
Bu talep, başta hükümet olmak üzere bir kesimi oldukça rahatsız etti. Gerek televizyon programlarında, gerek basında ve sosyal medyada bu çağrılara “propaganda” dendi. “Türkiye’yi kötü gösteriyor, küçük duruma sokuyor, organize bir iş, arkasında terör örgütü dahi olabilir” dendi.
Bu kesim, paylaşımların arkasında yatan niyeti görmekten ve başta bu paylaşımlara neden gerek olduğuna kafa yormaktan yoksun kaldı. “İmajımızı” düşünmekten, yanarak can veren kaplumbağayı, evleri yok olan insanımızı ve koca bir yaşam alanının yok olmasını görmek istemediler. Odak noktalarını siyasete çevirdiler.
Türkiye’nin sözde güç gösterisini, bu vahşetten önce tuttular.
“Can kaybı yok” diyenler, can veren kuşlarımızı, tavşanlarımızı candan saymadı.
İnsanların evleri yok olurken “Krediyle ev sahibi yapacağız, evi yanmayanlar ‘Keşke benimki de yansaydı” diyecekler” dendi.
Cevap aramaktan, karşı tarafa argüman üretmeye çalışmaktan, karşı tarafı anlamayı unuttuk. Yaşanan hengamede kendimizi unuttuk, belki de insanlığımızı.
Toplum olarak bu hâle nasıl geldik? Ormanlarımızla beraber insanlığımızı da ateşe veriyoruz.
İnsanın, canlının, yaşamın her şeyden önce geldiğini unutuyoruz.
Ayrıştıran, “biz ve onlar” ayrımını yapan bireyler haline geliyoruz. Kenetlenmemiz gereken bir dönemde dahi daha da uzaklaşıyoruz.
Toplumca “bir” olarak var olmaktan uzaklaşıp, siyasetin, çatışmaların ve kibirlerin arasında kaybolup gidiyoruz.
Ve olan da, bu ülkeye, insanına, canlısına ve ağacına oluyor.
“Biz ve siz” derken olan “hepimize” oluyor.