‘Hedefimiz Avustralya’nın doğal taş ithalatında birinci ülke olmak’

Ege Maden İhracatçıları Birliği, 30 Temmuz-6 Ağustos tarihlerinde doğal taş sektöründe dünyanın en büyük 16'ıncı ithalatçısı konumunda olan Avustralya'ya Sanal Doğal Taş Ticaret Heyeti düzenliyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen “Avustralya Sanal Doğal Taş Ticaret Heyeti”nin açılış toplantısı çevrimiçi olarak geçekleştirildi. Düzenlenen webinara, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya katıldı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği pandemi döneminde Vietnam ve Ortadoğu ülkelerine yönelik “Sanal Doğal Taş Ticaret Heyeti” de düzenlemişti.

Gerçekleşen toplantıda konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Covid-19 virüsü en büyük ihraç pazarımız Çin’de ortaya çıktığı için pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelmemize rağmen 2020 yılında, 4,3 milyar dolar döviz kazandırdık. Dün temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Son 12 aylık ihracatımız da 201.5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attık. İlk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz. Türkiye Geneli Maden İhracatımız ise yüzde 48 artışla 3,3 milyar dolar, doğal taş ihracatımız ise yüzde 30 artışla, 1,17 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında 200 ülke ve serbest bölgeye Türk madenlerinin ihracatını gerçekleştirdik” dedi.

Doğal taş sektörünün en önemli buluşmalarından MARBLE İZMİR- Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı ile 25-28 Ağustos 2021 tarihleri arasında ülkenin ve dünya doğal taş sektöründen birçok firma ve profesyoneli buluşturacaklarını dile getiren Kaya, “Son dönemlerde özellikle gelişmiş ülkelerden, işlenmiş doğal taşlarımıza olan talebin artması, aşılama sürecinin bu ülkelerde ve ülkemizde hız kazanması Marble 2021 katılımı için bizleri umutlandırıyor. Çin, ABD ve İtalya’da bu yıl içerisinde gerçekleşen, gerçekleşecek olan doğal taş fuarları da göz önüne alındığında doğal taşın ana vatanı olan Türkiye’de düzenlenecek olan Marble 2021 fuarının sektörümüze dinamizm katacağına, sektörümüz ve ülkemiz prestiji olan Marble 2021’e katılımın beklenilenden çok daha verimli geçeceğine olan inancımız tam” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz Çin’i geçerek birinci ülke olmak“

EİB tarafından organize edilen heyet için Avustralya pazarının seçilme nedenine dair bilgi veren Kaya, “Avustralya’nın doğal taş ithalatında Çin’den sonra ikinci sıradayız. Bir diğer güzel veri ise; Avustralya’ya doğal taş ihracatımızın yüzde 92’sinin işlenmiş katma değerli ürün olması. Avustralya’da işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle işlenmiş ürün ihracatımızı daha da arttırabiliriz. Hedefimiz Çin’i geçerek Avustralya’nın doğal taş ithalatında birinci ülke konumuna yükselmek” dedi.

30 Temmuz tarihinde Ticaret Müşavirleri ile gerçekleştirdikleri toplantıda Avustralya’nın inşaat sektöründe büyüme beklentisi olduğu bilgisine ulaştıklarını dile getiren Kaya, söz konusu olan beklentinin doğal taş ürünlerine talebi artıracağını belirtti. Kaya, “Yönetim Kurulumuzla yaptığımız değerlendirmede tüm bu verileri göz önünde bulundurarak Avustralya pazarına yönelik olarak yapacağımız sanal ticaret heyetinin verimli olacağına karar verdik” diye konuştu.  

“Doğal taş sektörümüz şampiyonlar liginde yer alıyor”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi yaptığı konuşmada, “Türk doğal taş sektörümüz; gerek rezerv büyüklüğümüz, gerekse renk ve desen zenginliğimizle dünya doğal taş sektöründe Şampiyonlar Liginde yer alıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz ise; Türkiye’nin doğal taş ihracatının lideri konumunda” dedi.

2020 yılında 1 milyar 736 milyon dolar olan doğal taş ihracatlarını 2021 yılı sonunda 2 milyar doların üzerine taşımak için çalıştıklarını söyleyen Eskinazi,  “2021 yılının Ocak – Temmuz döneminde doğal taş ihracatımız yüzde 30’luk artışla 1 milyar 170 milyon dolara ulaştı. 2 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Doğal taş ihracatımız en büyük ihraç pazarı Çin olduğu için pandemiden ilk etkilenen sektör olmuştu” ifadelerini kullandı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin pandeminin etkilerini azaltmak için sanal ticaret heyeti organizasyonlarına yöneldiğini aktaran Eskinazi, “Vietnam ve Ortadoğu Sanal Ticaret Heyetlerinden sonra Avustralya Sanal Ticaret Heyetimizi gerçekleştiriyoruz. 14 firmamız katılıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz geçtiğimiz yıllarda Avustralya’ya URGE Projesi kapsamında başarılı bir sektörel ticaret heyeti organizasyonu yapmıştı. Dünyada özellikle inşaat sektöründe tasarım ve mimarinin geliştiği en önemli ülkelerden olan Avustralya işlenmiş doğal taş ithalatında önemli bir ülke” şeklide konuştu.

“Avustralya’nın 2020 yılında pandemiye rağmen Türkiye’den işlenmiş doğal taş ithalatı yüzde 13’lük artışla 44,5 milyon dolara ulaşmış durumda.” diyen Eskinazi sözlerine şöyle devam etti:

“Avustralya’nın doğaltaş ithalatından yüzde 20 pay aldık. 2021 yılının ilk yarısında Avustralya’ya yaptığımız doğal taş ihracatı ise; yüzde 33’lük artışla 18 milyon dolardan 24 milyon dolara çıkmış durumda. Amacımız, 2020 yılında yıllık 222 milyon dolar işlenmiş doğal taş ithal eden Avustralya’ya ihracatımızı daha yukarılara taşımak.”

“Doğal taş ihracında dünyada dördüncü sıradayız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise, Türkiye’nin, dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp kuşağında yer aldığını ve 5,1 milyar metreküp muhtemel mermer rezerviyle, tahmin edilen dünya rezervinin üçte birine sahip olduğunu söyledi. Gülle, hammadde bolluğunun yanı sıra ülkemizde doğal taş sektörü, Çeşit ve renk açısından zenginliği, Sektörel tecrübe üstünlüğü, Deniz ulaşımında nakliye kolaylığı, Geniş renk skalası, Öncü teknolojileri kullanması gibi özellikleri sayesinde Dünya doğal taş piyasasının önemli oyuncularından biri konumunda bulunuyor. Türkiye,  dünyada en çok doğal taş ihraç eden dördüncü ülke” dedi.

Doğal taş sektöründe, Türkiye’nin dünyanın toplam ihracatından yüzde 11 pay aldığı bilgisini veren Gülle, “Bir puandan az farklarla listede önümüzde yer alan İtalya ve Hindistan’ı geçerek sektörde ikinci olmamız ise güçlü rezervlerimiz sayesinde gayet mümkün. Ülkemizin sahip olduğu doğal zenginlikleri, iş yapma kabiliyetlerimizle birleştirerek oldukça önemli bir başarı elde ettik” diye konuştu.

2021 yılının ilk 6 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39 artışla 1 milyar doları aştığının altını çizen Gülle, “Doğal taş ihracatının lideri Ege Maden İhracatçıları Birliği’mizin, işlenmiş doğal taş ihracatı, yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 4ç artışla 357 milyon dolar oldu.  2021’in ilk 6 ayında en çok işlenmiş doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğimiz üç ülke sırasıyla, 326 milyon dolar ile Çin,  227 milyon dolar ile ABD ve 53 milyon dolar ihracat ile Fransa oldu” açıklamasında bulundu.  

Bu dönemde 113 ülkeye ihracatın bir önceki senenin aynı dönemine göre artış kaydettiğini dile getiren Gülle, “Mısır’a ihracatımız yüzde 154, Hindistan’a ihracatımız yüzde 141, Libya’ya ihracatımız yüzde 84 arttı. Bu artışlar, Sektör ihracatında, Küresel ticaretteki gerilimler ve pandemi kaynaklı yaşanan kayıpların telafi edildiğinin en net göstergeleridir” ifadelerini kullandı.

Heyetin Avustralya’ya yönelik olarak gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayan Gülle sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avustralya,  Doğal taş sektöründe dünyanın en büyük 16. İthalatçısı konumunda.  2019 yılında 211 milyon dolar ithalat gerçekleştiren Avustralya, Bu sektörde küresel ithalatın yüzde 1,3’ünün alıcısı.  Türkiye’nin 2021’in ilk 6 ayında,  Doğal taş sektöründe Avustralya’ya ihracatı yüzde 33 artarak 24 milyon dolar oldu.  İki ülkenin ticari potansiyellerini dikkate alırsak çok daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşacağımıza inanıyorum.”

“İşlenmiş mermerde ihracatımızı artırıyoruz”

Toplantıya Ankara’dan bağlanan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Dünya doğal taş rezervinin 3’te 1’inin Türkiye’de bulunduğunu, buna karşın ihracatta 4. sırada yer aldıklarını aktararak, bunun Türkiye’nin hak ettiği yer olmadığını ifade etti.

Salgın nedeniyle 2020’de doğal taş ihracatının bir miktar gerilediğini ancak kısa sürede toparlandığını ifade eden Turagay, “Güzel noktalardan birisi de işlenmiş mermerde ihracatımızı artırıyoruz. Blok mermerin payı düşerken işlenmiş mermerin payı artıyor. Bu katma değeri daha yüksek ürün ihracatı anlamına geliyor” dedi.

Dünya genelinde tüketicilerin doğal taşlara yöneldiğini belirten Turagay, bunu fırsata çevirmek gerektiğine işaret etti.

Avustralya pazarının önemine vurgu yapan Turagay, “Bu ülkenin toplam 220 milyon dolar doğal taş ithalatı var. Dünyanın en büyük 16’ncı ithalatçısı. Bizim ihracatımız ise 44 milyon dolar civarında. 2021’in 7 ayında da 28 milyon dolara ulaşmış durumdayız.” Şeklinde konuştu.

Türk mermerinin dünyanın birçok prestijli yapısında kullanıldığını ifade eden Turagay, Türkiye’nin dünya doğal taş ihracatından daha fazla pay alması gerektiğinin altını çizdi.

Son 12 aylık dönemde Türkiye’nin ihracatının 200 milyar doların üzerine çıktığını hatırlatan Turagay, “Aylık ihracatımızı 20 milyar dolar seviyesine yükseltmemiz gerekiyor. Bunun için hep beraber çalışıp daha fazla ihracat yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.