CHP’den komisyonlara yangın çağrısı

TBMM Çevre Komisyonu ile İklim Krizi Araştırma Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan; komisyonların CHP’li üyeleri adına dilekçe vererek Meclis komisyonlarını yangınlar için göreve çağırdı.

TBMM Çevre Komisyonu ile İklim Krizi Araştırma Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan; komisyonların CHP’li üyeleri adına dilekçe vererek Meclis komisyonlarını yangınlar için göreve çağırdı.

CHP’li Murat Bakan, “CHP’li Belediye Başkanlarımız ve milletvekillerimiz yangın bölgelerindeler. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi ihtisas komisyonları ile araştırma komisyonlarının da harekete geçmesi ve ivedilikle yangın bölgelerine giderek incelemeler yapması gerekiyor. Ülkemiz yanıyor. Bundan daha önemli bir konumuz, önceliğimiz yok. Komisyonları sorumluluğa ve göreve davet ediyoruz” dedi.

‘İklim krizi kapsamında da değerlendirmeliyiz’

CHP’li Bakan dilekçesinde, “Ülkemizin çeşitli kentlerinde ormanlık alanlarda başlayan yangın hızla büyümüş, kontrol edilememiş, köyleri sarmış ve kent merkezlerine inmiştir. Yurttaşlarımızın evleri, ocakları, bahçeleri, köyleri yanmış; birçok yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. İklim krizi ile mücadelede önemli yer tutan, karbon yutak alanı olan, biyoçeşitliliğin devamlılığında çok önemli görev üstlenen ormanlarımızın büyük kısmı, yıllardır maden uğruna, rant uğruna tahrip ediliyorken, kontrol altına alınamayan bu büyük yangınla adeta yok olmuştur. Şüphesiz ki tüm ihtimaller, ihmaller, koşullar ve politikalar üzerinden incelemeler yapılarak değerlendirmeler yapılmalıdır. Ancak ülkemizi saran bu büyük yangını iklim krizi kapsamında da değerlendirmeliyiz. Şu an içinde bulunduğumuz kriz ortamında; iklim krizinin tüm dünyayı etkilediği, ülke olarak tüm politikalarımızın ve faaliyetlerimizin iklim krizinin yıkıcılığını tetiklemeye yönelik olduğu, iklimimizin değiştiği ve yeni politikalar belirleyip ivedilikle hayata geçirmemiz gerektiği, neredeyse yok olan ekosistemimizi, kül olan doğamızı nasıl iyileştireceğimiz gibi konular konuşulamamaktadır. Ancak iklim kriziyle ilgili bilinç sahibi olan bizlerin sorumluluk alarak harekete geçmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunmamız görevimiz ve sorumluluğumuz!’

Dünya genelindeki yangınlara, kuraklığa, aşırı ve ani yağışlara dikkat çekerek, “İklim krizinin tüm dünya için gelecek krizi olduğu inkar edilemez bir gerçek olarak ortadadır” diyen CHP’li Murat Bakan, iki komisyona da “Yüce Meclisimizin ve bu alanda kurulmuş komisyonlarımızın ülkemizin içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalması düşünülemez. Bu nedenle vakit kaybetmeden komisyonlarımızın bölgeye giderek incelemelerde bulunmasının hem görevimiz hem de sorumluluğumuz olduğunu düşünmekteyiz. Bu kapsamda komisyonların CHP’li üyeleri olarak, komisyonlarımızın incelemeler yapmak üzere yangın bölgesine gitmesini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.