Bolu Belediye Başkanı Özcan, AKP’li üyelere çay fırlattı, önergesi komisyona sevk edildi

Bolu Belediyesi meclis toplantısının Ağustos ayı birinci oturumunda söz alan Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancılardan su ve katı atık ücretlerinde 10 kat zam uygulama girişimini “Anayasa’ya aykırı değil” ifadeleriyle savundu.

Bolu Belediye Meclisinde yabancı uyruklu kişilere 10 kat su zammı ve katı atık vergisi ücreti zammıyla ilgili önerge oy çokluğuyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancılardan su ve katı atık ücretlerinde 10 kat zam yapılacağı gündem maddesine ilişkin belediyenin Ağustos ayı birinci oturumunun dilek ve temenni bölümünde açıklamalarda bulundu.

Medya14’ten Ahin Aslan’ın haberine göre, Bolu’daki göçmenlere seslenen Özcan, “Buradaki sığınmacılara sesleniyorum. Siz bir tercih hakkı kullandınız. Bolu’da kalırsanız bu tür uygulamalara maruz kalırsınız. Kabul etmezseniz ve başka bir belediye sizi çağırırsa taşınmanıza yardım ederiz” şeklinde konuştu.

BEN HİÇ IRKÇI VE FAŞİST OLMADIM’

Özcan, “Bir haftadır Türkiye bizim açıklamaları konuşuyor. Yandaş medyada sürekli aynı tekerleme: Tanju Özcan’ın tepki çeken açıklamaları. Her türlü iftirayı atıyorlar. Kimden tepki geldi? Bu ülkenin vatandaşlarının hakkını koruyamayan siyasetçilerden geldi. Neymiş, ‘Tanju Özcan ırkçı ve faşistmiş.’ Bunları kim söylüyor, FETÖ’cüler söylüyor, vatan sevgisinden mahrum olanlar söylüyor. Yorumcu sıfatlı troller söylüyor. Ama emekli, işsiz genç kardeşim, ayakkabı boyacısı abim, esnaf, köylü. Onlar ne diyor, ‘Helal olsun sana yürekli adam, bizim düşünüp söyleyemediklerimi söyledin’ diyor. Sokaktaki vatandaş benim için önemli. Ben onların tercümanıyım. Kardeşim benim derdim koltuk falan değil. Ben hiç ırkçı ve faşist olmadım. Sosyal demokrat ve Türk Milliyetçisiyim. Ben sadece etnik kökenine ve mezhebine bakmadan bu ülkenin asli unsularının sesi olan Atatürk’ün tanımladığı anlamda Türk Milliyetçisiyim”dedi.

‘SÖZLERİMİN TAMAMININ ARKASINDAYIM’

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu’nun kendisine yönelik açıklamalarına da yanıt veren Özcan, “Sayın İl Başkanı’na cevap vereyim. Ben bu ülkenin gençlerini düşünen, yarın bir gün bu sığınmacıların bu ülkeye verebileceği zararları düşünen ve bu yüzden uykusu kaçan biriyim. İşte bu hâleti ruhiye ile söyledim ben bunları. Sözlerimin tamamının da arkasındayım. Ben bu ülkenin evladıyım. CHP Kadın Kolları Başkanlığı hariç tüm kademelerinde yer aldım. Ben CHP’nin sözcüsü değilim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin 10 kat fazla ücret ödemesinin anayasaya aykırılığı yoktur. Bu yabancılardan göçmen ve mülteci denilmesi yanlış. Bugün ne iktidarın ne de muhalefetin sığınmacılarla ilgili bir politikası yok. Bizim genel başkanımız 2 sene içinde göndereceğiz diyor. Nasıl göndereceksin bir politikan yok” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ ÜYELERE ÇAY FIRLATTI

Son olarak Bolu’da yaşayan yabancılara seslenen Özcan, “Buradaki sığınmacılara sesleniyorum. Ben sizi Bolu’ya davet etmedim. Benden önceki Belediye Başkanı da Bolu’ya davet etmedi. Sizi Devlet de Bolu’ya göndermedi. Geldiniz Bolu’ya yerleştiniz. Bu tercihse Bolu’ya yerleşmek, nasıl Bodrum’da pahalı bir sahile gidip 1 liralık suyu 10 liraya içmeye razı oluyorsan, Bolu’da kalmak da bir tercihtir. Kalırsanız bu tür uygulamaların muhatabı olabilirsiniz. Sizi bu tür uygulamaların muhatabı yapmayan belediyeler vatsa, buyurun kapımız açık, taşınmanıza yardımcı olurum” dedi.

Önergeyi meclisin oylamasına izin vermeyen Özcan, önergenin ‘oy çokluğu’ ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildiğini belirtti. Oturumda kimseye söz hakkı vermeyen Özcan, AKP’li meclis üyelerine sallama çay fırlatarak oturumu kapattı.

Loading