Sonsuz savaşların sonu

Öncelikle aşı güncellemesi yaptıktan sonra başlığı açacağım.

Bayramın ardından Türkiye’de korona virüs rakamları yükselirken henüz önlem almaya başlamadan “tembih” evresinde kalınırken;  ABD’de rakamlar yükselmemesine karşın önlemlerin artırıldığını söyleyebiliriz. ABD basınında yer alan haberlere göre, aşı yaptırmayan memurlar için işyerinde düzenli test yaptırmak, sosyal mesafeye uymak ve maske takmak zorunlu olacak. Ayrıca aşı yaptırmamış memurların iş seyahatleri üzerinde de kısıtlamalar uygulanacak.

Biden’ın yeni düzenlemeleri yakında Beyaz Saray’da yapacağı bir konuşmayla açıklaması bekleniyor.

Biden, Salı günü bir gazetecinin federal hükümete bağlı memurlara aşı zorunluluğu getirip getirmeyeceklerine ilişkin sorusuna bu konuyu değerlendirdiklerini söyleyerek yanıt verdi.

Biden, “Bu konuyu değerlendiriyoruz. Ancak aşı olmadıysanız, zannettiğim kadar akıllı olmadığınız anlamına gelir” diye konuştu.

ABD’de federal hükümete bağlı yaklaşık iki milyon memur bulunuyor.

ABD basını, Biden yönetiminden yetkililere dayandırdıkları haberlerinde New York’takine benzer bir düzenlemeye gidilmesinin planlandığını aktardı.

New York Valisi Andrew Cuomo, bu hafta içinde yaptığı açıklamada, eyalete bağlı memurların aşı sertifikası sunmaları ya da her hafta PCR testi yaptırmaları gerektiğini açıkladı. Cuomo ayrıca, eyalete bağlı hastanelerde “hastalarla muhatap olan” sağlık çalışanlarının da görevlerine devam edebilmeleri için aşı yaptırmak zorunda olduklarını belirtti.

Ben bu yazıyı yazdığım sıralarda bir çok eyalet, kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu yeniden getirildi. Hal böyleyken Türkiye’de henüz bir önlem alınmaması, öğretmenlerin aşılanması ama öğrencilerin aşılanmaması bakanlığın henüz bir açıklama yapmamış olması inanılmaz gerip geldi. Zira New York için konuşmak gerekirse burada haziran sonunda okulların uzaktan değil, fiziksel olarak yapılacağı açıklandı.

“Sonsuz Savaşlara Son!”

Başkan Trump’ın Iraktan çekilme kararı vermeden önce basın toplantısında söylediği bir cümleydi bu. Kademeli olarak tüm askerler çekilerek kalanlar eğitmenlik ve danışmanlık verecek, bu bağlamda 31 Aralıkta Irakta Amerikan askeri kalmayacaktı.

Yerel güçler ve ABD kuvvetlerinin zaman zaman karşı karşıya gelmesi, roket ve drone saldırıları, kuvvetlerin yer değiştirmesi sırasında yapılacak devir teslim beraberinde birçok tartışma getiriyor.

Anlaşma ne içeriyor?

Nihayetinde stratejik diyalog toplantılarının dördüncüsü için Washington’a giden Başbakan Kazımi 26 Temmuz’da Oval Ofis’te Biden’la kameraların karşısına çıktığında aradığı sonucu almanın rahatlığı içindeydi.

Ortak açıklamaya göre, muharip güçlerin görevi yılın sonunda bitecek, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkisi eğitim, danışmanlık, yardım ve istihbarat paylaşımı rolüne dönüştürülecek ve ABD, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı desteğini sürdürecek.

ABD’nin eğitim ve teknik destek taahhüdü Peşmerge’yi de kapsıyor.

Kazımi görüşmeden önce “Irak topraklarında herhangi bir yabancı savaş gücüne ihtiyaç yok” mesajı vermişti. ABD’nin Anbar vilayetindeki Ayn el Esad Hava Üssü, Bağdat Havaalanı’ndaki üs ve Erbil Havaalanı’na bitişik üste 2 bin 500 civarında Amerikan askeri ve meçhul sayıda özel operasyon gücü bulunuyor. IŞİD’e karşı Doğal Kararlılık Operasyonu’na katılan diğer ülkelerin asker sayısı da 1000 civarında

Yeni anlaşma, 2008’de Barack Obama döneminde imzalanan Güçlerin Statüsü Anlaşması’na dönüş anlamına geliyor ki Biden da o vakit başkan yardımcısı olarak Irak dosyasından sorumluydu.

IŞİD’in 2014’te Musul’u düşürmesinin ardından ABD, 2011’de çekildiği Irak’a dönmüştü. ABD yeni süreçte işin yükünü biraz da BM Irak Destek Misyonu (UNAMI) ve Avrupa İzleme Ekibi’ne yıkmak istiyor.

Bu çekilişin satır aralarını okumak bana göre önemli! Bu operasyon ilk başladığında hangi üstlerde kalınacak, nereden komuta edilecek, hangi üsler ve tümenler birleşecek detaylı bir şekilde incelemiştim. Bunlarla paralel Türkiye dahil yapılan ABD kaynaklı atamaların bile Irak üzerinden BOP planlaması olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda büyük resmi görebilmek için biraz daha beklemek gerek…

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Loading