İşi düşündüler, iyi oldu; yazılım lisesi böyle doğdu

İyi düşüncelerden iyi işler çıkıyor… Bu yüzden iyi düşün, iyi olur anlayışını çok yerinde bulmuşumdur… Şimdi iyi düşünceden çıkan iki örneği sizlerle paylaşmak isterim. İstanbul Sanayi Odası’nın iki önemli yöneticisi iş dünyasının sevilen iki ismi Kemal Akar ve Serdar Urfalılar, yıllardır Ramazan ayında dostlarını sahurda bir araya getiriyorlar. Türkiye’nin önde gelen iş insanları bu davet nedeniyle bir araya geliyor. Önceleri bu buluşmalarda konuşmacılarda olurdu ve ekonomiyle ilgili mesajlar verilirdi. Mesela Binali Yıldırım başbakanlıkla ilgili yaptığı hazırlıkları ilk bu buluşmaların birinde ifade etmişti.

Sondan üçüncü buluşmada davete katılan iş insanlarından söz almak isteyenler konuşma yaptılar. Eğitim meselesinin altı çizildi. Türkiye’nin atak yapması için, eğitime neşter vurulması gerektiği vurgulandı. Hatta eğitimin günün şartlarına uygun hale getirilmesi ve yazılım ile ilgili adımlar atılması gerektiği vurgulandı. O günkü sahur buluşmasına katılan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan bu konudaki görüşleri derleyip toparlayarak bir yol haritası çizdi. Erdal Bahçıvan’ın kafasında zaten böyle bir çalışmanın projesinin olduğunu da hep birlikte gözlemledik.

Sondan ikinci buluşmada bu nedenle eğitim meselesi daha ayrıntılı konuşuldu. Bu defa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı da buluşmaya iştirak etmişti.

Ve yine Erdal Bahçıvan’ın daha da ayrıntılı hale getirdiği yol haritası gündemdeydi. Konuşmalar yapıldı, iş insanlarının neredeyse tamamı ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söylediler ve geldik bu yıla.

İş artık farklı bir boyuta taşınmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı neredeyse Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının üyesi olduğu İstanbul Sanayi Odası’ndaki her komiteye konuyla ilgili meslek lisesini ilişkilendirmişti.

Ve Başkan Erdal Bahçıvan da o gece müjdeyi vermişti:

– “Çalışıyoruz… Türkiye’nin ilk yazılım lisesi faaliyete geçirmeye az kaldı.”

Ve işte o yazılım lisesi geçtiğimiz günlerde İstanbul Sanayi Odası’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile Mesleki Eğitim İş birliği Protokolü kapsamında İstanbul’da Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak faaliyete başladı. Lise, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibarıyla öğrenci kabul edecek. Son dönemde herkes gördü ki Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu eleman yazılımcı… Bir sahur buluşmasında başlayan iyi adımlar Türkiye’nin en önemli ihtiyacını gidecek boyuta geldi. İyi düşündüler, iyi oldu.

Yazılımcıların İstanbul dışında çalışması gerektiğini fikrinin son temsilcisi AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak oldu. Bodrum’a yazılım üssü kuracağını açıkladı.

 YAZILIMCILAR TOKAT, ORDU VE BODRUM’DA DAHA VERİMLİ ÇALIŞIR

Yeni yazılımcı Türkiye’nin en önemli ihtiyacı ancak mevcut yazılımcıları da verimli değerlendirmek gerekiyor. Yazılımcı farklı bir kafa yapısına sahip. Hepimizin çevresinde yer alan bu insanlar ülkenin en zekileri… En sabırlı isimleri… Yaptıkları iş çok zor. İstanbul gibi keşmekeş içindeki büyük metropoller onların çalışma şartlarına pek uygun değil. Bunu ilk fark eden Türkiye’nin önde gelen bilişim şirketlerinden Uyumsoft’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder oldu. Kendi memleketine bir ofis açtı. Şimdi o ofis önemli yazılımcıların çalıştığı bir bilişim noktası haline geldi.

Bu konuda ikinci adım Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’den geldi. Seçilir seçilmez ilk yaptığı işlerden biri Ordu’nun bilişim ve yazılım üssü olması için adam atmaktı.

Bu konuyla ilgili son büyük adımı geçtiğimiz günlerde öğrendik. Bodrum’da inşaat konusunda önemli yatırımlar yapan AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak kente dev bir yazılım üssü kurmak için düğmeye bastığı açıkladı. Tokat, Ordu ve  Bodrum, 12 ay boyunca  yazılımcıların daha iyi yazması için önemli ortamlar olabilir.