Çiftçisi yerine, 2400 lirayı ithalata veren akıl!

“Arpa ektim evlek evlek, dadandı kara leylek…” diye devam ediyor Anadolu’nun bir türküsü… Şimdinin kara leyleği ithalat oldu arpada, buğdayda, samanda… Arpayı, buğdayı üreten çiftçine sahip çıkmazsan, ödersin ithalata paraları gözünü kırpmadan,  gönderirsin çitçinin hayvanını kesime umurunda olmadan…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde merkez ilçeye bağlı belde ve köylerde hububat üreticileri ve hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinliyor…

Mevzu; TMO’nun yani Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu yıl arpa için açıkladığı 1750 liralık taban fiyat… Açıkladı açıklamasına da, alamadı o fiyattan çiftçiden arpayı.  Çünkü piyasada arpanın fiyatı 2 bin 500 liraya çıktı. Çözüm yine ithalatta görüldü! Ve 2 bin 400 liraya ithalatını gerçekleştirdi TMO arpanın…   Yetmedi ikinci kez ithalata yöneldi Ofis…  Maalesef ikinci ithalat da yetmedi…

Gürer, arpadaki gelişmeleri yakından izleyenlerden… Dolayısıyla anlatıyor arpa ithalatında yaşananları:

“İlk ithalata göre ikinci ithalat daha düşük fiyatla gerçekleşti. Hasat döneminde, bir ay içinde iki ayrı fiyatla ithalat gerçekleşti. TMO bu sefer 3-4 Ağustos tarihlerinde 515 bin ton arpa ithal edileceğini duyurdu. Tarlada ürün hasadı bitmeden arpa açığının üç katı kadar arpa ithalatı gerçekleşti. Demek ki resmi kurumların saptadığı 450 bin ton açığı en az üç kat fazla olarak okumak gerekiyor.”

Tarım politikalarının doğru, düzenli yapılması halinde ithalata gerek kalmayacağı görüşünde Gürer. Çünkü kuraklığın olup olmayacağı sürpriz değil, en az iki yıl öncesinden öngörülebiliyor bu anlamda neler olabileceği.

Dertleniyor Niğdeli çiftçi, “Hayvan beslemekte sıkıntı yaşıyoruz. Geçen yıl 10-11 lira olan bir balya samanın fiyatı 20 liraya çıktı. Protein değeri olmayan samanı bile alamıyoruz. O nedenle hayvanları kesime göndermek zorunda kalıyoruz. Bizim yem bulmakta güçlük çektiğimiz için hayvanları kesime göndermemiz, bu yıl 70 lira olan etin fiyatının önümüzdeki yıl 170 liraya çıkması anlamını taşıyor” diyerek.

Saman temininde bile güçlük çekilen bir ülkede hayvan yetiştiriciliğinin zorluğuna dikkat çekerek şöyle devam ediyor memleketin çiftçisi, belki bir dikkate alan olur diye:

 “Kuraklık nedeniyle bu yıl arpa üretiminde ciddi rekolte kaybı olacak. Bazı tarlalarda dane olsa bile sap olmayacağı için saman üretimi olmayacak. Geçen yıl samanın bolluğuna rağmen ithalat yapıldı. Bu yıl saman temininde güçlük çekilmesi yine saman ithalatına yol açacak.”

Gürer’in aktardığına göre, buğdayda en az 3 milyon ton rekolte kaybı beklenirken, arpada ise 450 bin ton açık olacak…

Sürpriz yok… Sözde millicilikle yürütülen tarım politikalarında mutlu son!