5 yaşındaki çocuğuna istismardan yargılanan AKP’li eski Başkan tahliye edildi

5 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle tutuklu bulunan AK Parti eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt serbest bırakıldı.

İzmir’de yaşayan, iki erkek çocuk sahibi olan AK Parti eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt’ı boşanma arifesindeyken 5 yaşındaki oğlunu istismar ettiği iddia edildi. Boşanma süreci devam ederken anne, 5 yaşındaki erkek çocuğunun babasıyla görüştükten sonraki söylemleri, hareketleri ve anal bölgesinde tespit ettiği kızarıklar nedeniyle savcılığa başvurdu. İstismarın adli tıp raporu ile kanıtlanmasından sonra Refik Yakıt, haziran ayında tutuklanmasının ardından ilk duruşmada tahliye edildi.

Tahliye kararının konuyla ilgili bilgi veren davanın avukatlarından Barış Özbay, ‘’23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde küçük Y. B’nin mağdur olarak yer aldığı cinsel istismar dosyasının ilk duruşması gerçekleşti. Yargılamanın bu aşamasına kadar zorlu bir süreç yaşamamıza karşın, ‘kök’ adlı tıp raporu bilimsel olarak vücuda sair bir cisim sokulması suretiyle cinsel istismarı ortaya koymasına ve mağdur ile ailesinin beyanları da bunu doğrulamasına karşın, sanık ve sanık tanıkları böyle bir olayın hiç yaşanmadığını ifade etmişlerdir’’ dedi. 

Loading