28 Temmuz 2021 Burç Yorumları

Cömert misin? Yoksa…

Mevsim dönümlerinde… Zaman zaman aklına estikçe… Açıyorsun dolabını, çekmecelerini… Giyinmediğin, beğenmediğin, hoşlanmadığın ne varsa veriyorsun… Sonra tekrar dolduruyorsun boşalttığın alanları yenileriyle… Peki, bu seni cömert mi yapıyor? Beğenmediğin giysilerini veriyorsun rahatlıkla. Hadi şimdi yeni bir şey yap… Kötü huylarını ver… Mesela kibir… Mesela ukalalık… Mesela kıskançlık.

Bugün… Düşüncelerin, fikirlerin, bilgi taşımanın temsilcisi Merkür yeni bir yolculuğa başlıyor 12 Ağustos’a kadar Aslan Burcu’na girerek. Biz de bu süreçte iletişimizde buyurgan bir ifadeye sahip olabiliriz. Kibir kokan cümleler kurabiliriz. Aynı zamanda sevginin, neşenin, cömertliğin tadına varabiliriz.

Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “ hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı.

Sevgiyle…

BurcuN.

Koç ve Yükselen Koç

Sevda… Bir şarkı adı değil senin için, belki de hayatının şarkısı. Zaten aşk olmadıktan sonra yaşamın ne anlamı kalır ki? Madem bu kadar aşıksın aşka, niye yalnızsın öyleyse? Zor bir insan mısın yoksa? Merkür,  bu yolculuğunda “ aşk” evinden geçerken yeni şeyler öğretiyor sana.  Aşka dair fikirler sunuyor. Kibirden, bencillikten uzak durmanı, zamanını başkalarının da varlığını unutmadan geçirmeni öğretiyor. Unutmak demişken, gönlünde yeri hâlâ sızlıyor mu adı geçtikçe?

 Boğa ve Yükselen Boğa

Olmaz dediklerin var. Vazgeçmem dediklerinin sayısı da fazla değil mi? Akşam eve gelince yorgunluğunu paylaştığın kanepe, tıpkı düşlerin gibi mayaya bıraktığın yoğurdun, sırlarını paylaştığın duvarların. İnsanın evi gibisi yok öyle değil mi? Merkür, bu yolculuğunda sana evinle ilgili fikir veriyor. Belki eve tadilat yapma kararı alabilirsin. Belki taşınmak isteyebilirsin. Belki de ailenle fikir çatışması yaşayabilirsin.

İkizler ve Yükselen İkizler

Yapma. Dilin kemiği yok biliyorsun. Laf bir kere çıktı mı ağızdan geri dönmüyor. Zaten hangi giden geri geliyor ki. Neyse. Sen seversin Merkür’ü. Şimdi yeni bir yolculuğa adım atıyorsunuz birlikte. Sana konuşma modellerini gösteriyor. Kibir, ukala, ego kokuluysa cümlelerin bunları yenisiyle değiştirmene yardım edebilir. Sevgi, neşe, espri katabilmene yardımcı olabilir. Belki böylece anlaşılabilir yaptığın “ ironiler”.

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Şimdi gelelim konumuza. Bundan birkaç hafta önce, kendinin, varlığının farkına varacak deneyimler yaşadın öyle değil mi? Peki, seni sen yapan değerlerin? Eşyaların, maddi birikimlerin mi gerçek değerin? Yoksa çocuk sevinçlerin, cömert yanların, sevgi kokan kelimeleri midir gerçekten hayatın? Bir düşün istersen.

Aslan ve Yükselen Aslan

Varsın kim ne derse desin? Sen varacağın yolu biliyorsun zaten. Gün sonunda, geldiğimiz yere gitmiyor muyuz zamanı gelince? O’ndan geldik, O’na gidiyoruz. Sahte dünyanın az sayılı gerçeklerinden biri farkındalık ve idrak değil mi? Şimdi, Merkür bu yolculukta yeni bir bakış açısı sunuyor. Fikir sahibi olabilirsin neden egonun esiri oluyorsun bazen?

Başak ve Yükselen Başak

Ah şu içinde gizlediğin küçük sevinçlerin başkaları da farkına varabilse. İçinde büyüttüğün sevgiye tanık olsalar. Ama gizliyorsun ustalıkla. Halbuki anlatabilsen. Düşlerinde dile gelen, lâl olmasa uyandığında. Merkür, bu yolculuğunda sana, derinlerde yer alan düşüncelerin üzerinden sesleniyor. Sevmekten niye bu kadar korkuyorsun? Neşeli olmak, hayattan zevk almak neden bu kadar zor? Düşün bakalım.

Terazi ve Yükselen Terazi

Biraz gösteriş, biraz cakalı olmak. Biraz ben bilirim havası. Öte yandan coşkulu olmak, sahneye çıkmak, neşeli davranmak. Merkür, bu yolculuğunda fikirlerin bu gelgitlerin arasında seyredebilir. Özellikle arkadaşlarınla olan iletişim diline “ iyimser” hava hakim olabilir.

Akrep ve Yükselen Akrep

Meşgul mü olmalı insan, yoksa üretken mi? Üretkenlik her zaman kazandırmaz mı? Kariyer yaşamında da böyledir zaten. Üreten kazanır. Şimdi Merkür bu yolculuğunda sana kariyer yaşamına dair fikirler sunuyor. İşini severek yapabilmek için öğretilerde bulunuyor. Fikirlerinle daha çok parlayabilirsin. Kararların ve düşüncelerinle yönetmek isteyebilirsin.

Yay ve Yükselen Yay

 En çok neyi seversin? Ya da en çok kimlere özenirsin? Seyyahlara olabilir mi mesela? Ne çok geziyorlar, sınır tanımıyorlar. Peki, özgürlük müdür sınırsızlık? Şimdi Merkür bu yolculuğunda sana sınırlarınla ilgili fikir veriyor. Düşüncelerinin ana hatlarını yabancı kültürler ve sınırlar oluşturuyor. Bilgi sonsuzdur, öğrendikçe daha çok şey öğrenmek istersin. Peki, kibrin tuzağı bilgi olabilir mi?

Oğlak ve Yükselen Oğlak

İkna edici konuşmalarını, ifadelerini, sözlerini finansal tablolarınla yapabilir misin? Harcamalarınla ilgili yeniden gözden geçirme yapmayı düşünebilirsin. Merkür, bu yolculuğunda doğru yatırım hamleleri için doğru ve yerinde karar almanı sağlayabilir. Gösteriş için değil, sadece sevdiğin için almalısın kararlarını. Ve bir de kendini dinle. Kibir kırıntısı var mı içinde?

Kova ve Yükselen Kova

 Bu dünyaya neden geldin? Ve kendinde beğenmediğin yanlar neler? Bunlar üzerinde düşünebilirsin Merkür’ün bu yolculuğu sırasında. Ve tüm bu eksik yanlarını “eş”inden öğrenebilirsin. Ya da geçmiş yol arkadaşlarından. Onların özellikleri fikir verebilir sana daha iyi “sen” olabilmek için. Sen de bazen her şeyi ben bilirim tuzağına düşüyor musun?

Balık ve Yükselen Balık

 Evden daha çok vaktin geçiyor iş yaşamında, ofiste. Dolayısıyla arkadaşlarının yüzlerini daha fazla görüyorsun. Merkür, bu yolculuğunda, çalışma hayatın ve iş arkadaşlarınla olan iletişimi mercek altına alıyor. Belki de onların buyurgan tavırlarıdır seni bu kadar bunaltan?