Amerikadan… Gündem Kısa Kısa…

Jeff Flake ile başlayalım! Başkan Biden tarafından Türkiye büyükelçiliği görevine aday gösterilen Jeff Flake’in Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından sevilen karnesinde olumsuz not bulunmayan ve partiler üstü gibi görünen bir kişi. Bu sebeple Senatodaki oylamada sorunsuz bir şekilde ataması yapılacak gibi görünüyor. 

Kariyerinde 12 yıl Temsilciler Meclisi üyeliği, 6 yıl senatörlük olan Blake, Arizona doğumlu ve 58 yaşında. Ilımlı bir Cumhuriyetçi olan ama kitabını yazacak kadar da Donald Trump karşıtlığı ile de biliniyor. Bir dönem Afrikada yaşamış ve misyoner olarak yaşamış ve ne gariptir ki ne Ortadoğu ne de Türkiye tecrübesi var. 

Bu kadar sevilen bir adayın Türk  – Amerikan ilişkilerinde nasıl bir rol alacağını da merak ediyorum. Biraz araştırma ve okumadan sonra, Blake’in sözde Ermeni soykırımını desteklemesi, ve diaspora tarafından sevilen bir isim olması beni düşündürmüyor değil ama karnesine baktığımızda herkese eşit mesafede durduğundan bekleyip göreceğiz. 

F35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasına yönünde oy veren fakat Rahip Bronson’un serbest kalması için oy kullanan Flake’in Ankara ile Washington arasındaki hassas noktaları nasıl kontrol edeceği merak konusu. Bu noktada her yöne eşit uzaklıkta duran biri için güven sorunu yaşayan iki ülke arasına “cuk” oturabilir gibi geliyor. Türk – Amerikan ilişkileri her ne kadar gergin olup muallakta olsa da, şu an sadece Afganistan ve ticaret hacminin artırılması konusunda başka bir gündem yok. 

Diğer bir konu ise, 2019’da göreve gelen David Satterfield’ın Ankara’dan merkeze alınması sonrasında neler olacağını da ayrıca takip edeceğim. Başkan Biden’ın Trump karşıtı Cumhuriyetçileri Büyükelçi olarak atama girişimleri var. 

Kısa Kısa ABD’de neler oluyor? 

Delta varyantının gelmesi ve son 7 günde Los Angeles’ta vaka sayılarının artması ile birlikte aşılı ve aşısız olan herkesin maske akması zorunluğu yeniden getirildi. 

Haiti Devlet Başkanı Moise’ye suikast esnasında yakalanan Kolombiyalıların bazılarının ABD’de eğitim gördüğü ortaya çıktı… 

“Enkaz kaldırmak” ile uğraşan Biden Hükümetinin 3 aydır düzenli artan enflasyona bir çare bulamaması… 

ABD temsilciler meclisinin 435 üyesinden sadece biri Türkiye’nin Demokrasi ve Birlik Gününü videolu mesaj ile kutladı. Teksas Eyaletinden Pete Sessions. 

Türkiye ABD ile gerginliği düşürmek için “LB International” firması ile anlaştı.6 ay için yaklaşık 600 bin dolar ödeyeceğiz. 

Bayram Mesajı 

 Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım. Tanrıdan dileğim, her birinize eline dondurma almış bir çocuğun mutluluğunu yaşamanız ve hiç beklemediğiniz bir yerden ummadığınız güzel bir haber almanızdır. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öper Amerika’dan, New York’tan hepinize selam ederim. 

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…