23 Temmuz 2021 Burç Yorumları

Merkezde kim var?

Pergel kullanmayı severdin hatırlıyor musun? Daire çizmeyi… Orta noktasını alıp daire çizmek keyifliydi senin için… Şimdilerde ise kendin bir daire içindesin… Dairenin tam ortasında mısın? Merkezinde yaşamın sen mi var yoksa “ O” mu?

Bugün… Kimlik, karakter, kişilik, enerji temsilcisi Güneş, Aslan Burcu’nda sahneye çıkıyor. Tam bir aylık yolculuğunda biz de yeni dersler öğrenebiliriz. Kendimizi sevmeyi, hayatı sevmeyi deneyimleyebiliriz. Neşeli ve hayat dolu olabiliriz. Kibir, ego ve gurur tuzaklarından ise kaçınmalıyız.

Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “ hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı.

Sevgiyle..

BurcuN.

Koç ve Yükselen Koç

Sahne senin… Zaten seversin sahnede olmayı. Göz önünde olmak, olayların akşını yönetmek, iddialı olmak ve dikkatleri üzerine çekmek. Tam da istediğin zamanlar önünde uzanıyor Güneş’le birlikte. Evet, bir yandan yaşam enerjin yükseliyor, aşk hayatın hareketleniyor, içindeki çocuk büyüyor. Öte yandan özellikle gönül ilişkilerinde, çocuklarınla olan iletişimde kibrin, egonun, gururun tuzağına düşmemeye çalış. Eğlencenin dozunu kaçırma. Müsrifliğe varmasın harcamaların. Bu arada boş vakitlerin için yeni bir uğraş edinmek istemez misin?

Boğa ve Yükselen Boğa

 Ne olacak senin bu sabit hallerin? Dünya her gün dönüyor. Ama sen hâlâ aynı yerdesin. Her şeyin yeri ayrı, herkesin yeri ayrı sende. En derin köklerinde “ beni fark et” diye bağırıyorsun. Ama kendini değiştirmeden, sabitlik tuzağından kaçınmadan nasıl fark ettirmeyi planlıyorsun. Merkezde olmak istiyorsun, ön planda olmak istiyorsun ama bunu yanlış bir yolla kibre sarılarak yapıyorsun. Güneş, tam otuz günlük yolculuğunda köklerinden seni besleyen duygularla tanıştırıyor. Bakalım neler çıkacak çekmecenden?

İkizler ve Yükselen İkizler

 Sen kendini nasıl tanımlıyorsun bilemiyorum ama bazen kibrin tuzağına düşebiliyorsun. Nedeni ise her konuda bilgi sahibi olduğun iddiası. Olabilir, bilebilirsin. Ama bu bilgiler sadece sana mı özel? Senden başka kimse bilemez mi? Kainatın sırlarımı fısıldandı kulağına? Yapma. Biraz da başkalarının bilgilerine, fikirlerine kulak ver. Tam otuz gün boyunca Güneş ışıklarını iletişim özelinde gönderiyor sana. Süslü cümlelerinle gerçekte ne anlatıyorsun? Yakın çevrene menfaatin doğrultusunda mı yaklaşıyorsun? Bazen dediğim dedik tavırlar mı takınıyorsun? Cevabı sen de biliyorsun.

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Aslında ikimizde biliyoruz ne kadar tasarruflu olduğunu. Muslukları boşa akıtmaktan kaçındığını, en küçük kağıt parçalarını sonuna kadar kullandığını, artan yemekleri nasıl değerlendirdiğini. Dünyanın kaynakları giderek azalırken keşke herkes senin gibi duyarlı olabilse. Ve bu kadar tasarruflu olup aynı zamanda cömert bir ruha sahip olabilmeyi nasıl başarıyorsun? Şimdi önünde uzanan otuz günde, Güneş’le birlikte maddi dünyanda harcamaların cazibesine kapılabilirsin. Lükse düşkün müydün eskiden de?

Aslan ve Yükselen Aslan

 Çok şükür bitti gri zamanlar. Zaten sen sevemedin gri rengi? Mor, mavi, yeşil dururken niye seveceksin griyi? Şimdi en renkli zamanlar senin için. Enerji dolusun her zamanki canlılığın geri geldi. Neşelisin, kahkahaların uzaklardan bile duyuluyor. Her zamanki gibi merkezdesin. Merkezde demişken bunu sakın bencillikle karıştırma. Bu dünyada senden başka insanlarda nefes alıyor. Tamam Güneş’le birliktesin otuz gün. Ama bu durumu iyi değerlendirmelisin. Kibirli tavırların ne zaman devreye giriyor? Gururundan ne zaman feragat edeceksin?

Başak ve Yükselen Başak

 Korkuların seni değil, sen korkularını yönetmelisin. Tam da otuz gün boyunca, Güneş bu noktadan korkularının, kaygılarının, en derinde gizlediğin duygularının alanından gönderiyor sana ışıklarını. Takdir görme arzun hep içinde bir yerlerde uhde. Her ne yaparsan yap, kimse yaptıklarını görmüyor. Çok çalışıyorsun ama kimse eline sağlık demiyor. Herkesi eleştiriyorsun ama iş sana geldiğinde eleştiri kabul etmiyorsun? Neden takdir görmüyorsun? Çünkü sen de kimseye eline sağlık demiyorsun.

Terazi ve Yükselen Terazi

Ateşle oynuyorsun. Aman dikkat elin yanmasın. Çünkü fazlasıyla hayal dünyasında yaşıyorsun bu aralar. Hayallerin, gerçekleşebilecek durumda mı? Elbette insanoğlu hayalleriyle büyütür kendini. Hedefleri olur, idealleri olur. Yanında coşkun duyguları. Şimdi önünde uzanan otuz gün boyunca Güneş, hayallerini, umutlarını parlatıyor. Kendinden ne kadar eminsin? Karamsar düşüncelerinin yerini pembe hayallere mi bırakıyorsun? Başladığın işi bu kez tamamlayacak mısın?

Akrep ve Yükselen Akrep

 Yine zirvedesin. Formunda. Gene göz önünde. Emin adımlarla, sessiz sessiz ilerlemek tam sana göre. Güneş, tam bir ay boyunca en tepeden, zirveden ışıklarıyla aydınlatıyor seni. Bu kez odak alanın, ana gündem madden kariyerin. Güç savaşı halinde misin? Egoist tavırlar mı sergiliyorsun? Bildiklerini kendine mi saklıyorsun? Yoksa birilerine öğretiyor musun? İddialı hedeflerin mi var? Merkezde olmaya ne kadar hazırsın? Önünde soru listen. Cevap anahtarın sende gizli. Yanıtlar seni bekliyor. Bu arada seni engelleyen kim?

Yay ve Yükselen Yay

 Şimdi bir başka zamanı. Yaz güneşi parlak. Daha sıcak, içten ve yakıcı. Senin gibi. Alev alev. Hoşuna gidiyor bu sıcaklık. Ve bir de bilmediğin yerleri keşfetme hali. Bir de bilemediğin duyguları keşfedebilsen. Sebatkar olabilmek mesela. Başladığı işi bitirebilmek, sınırlarını çizebilmek. Neyse ki önünde otuz uzun gün var sana tamamlamayı öğretmek için. Bu arada sanatla ilgili bir eğitim alabilirsin. Hem belki de ilk uzun metrajlı filmini çekebilirsin.

Oğlak ve Yükselen Oğlak

 Finans durumun nasıl bu aralar? Acaba eşin yine gösteriş merakına mı yenik düştü? Ondan mı bu mali durumundaki düşüş eğilimin? Olsun zaman içinde yatay seyre çıkıp oradan da yükseliş trendine çıkabilirsin. Önünde uzun otuz gün var. Şimdi sen gururundan kimseden de para istemezsin. O zaman aynı durumla karşı karşıya kalabilmek için kenara biraz para biriktir. Gerçi senin kenarda kara gün akçen vardır ama neyse.

Kova ve Yükselen Kova

 Başka birini anlayabilmek ne zor öyle değil mi? İnsan kendini bile yeterince anlayamamışken. Niye hep aynı kişilere çekiliyorsun? Fazlasıyla bencil, ukala ama öte yandan neşeli, hayat dolu, eğlenceli ve iddialı. Bir düşün gölge yönünle sen de böyle olabilir misin? İnsanoğlu kendini en iyi karşıdan görür. Güzelliğini de, eksikliğini de uzaktan fark eder. Sen de kendini iyice tanımak istiyorsan “ eş” ya da “ dost”undan bak kendine. Nasıl birisin? Acele etme otuz gün var önünde. Evlilik için kendini hazır hissediyor musun?

Balık ve Yükselen Balık

 Kalbinin ağrıması doğal değil mi? Çünkü bir kalbin var sevebiliyorsun. Sevgiyi sunabiliyorsun. Elini dokunduğun her alana sevgi ekebiliyorsun. Bu ne kadar özel bir yetenek sevmeyi bilmeden gelip giden insanları düşününce. Kalp bu kadar önemliyken hiç şüphesiz kalbi korumak lazım. Yalandan, dedikodudan, bencillikten, hırstan, kibirden, nefretten. Ve en önemlisi de sağlıklı tutmak lazım. Neyse önünde otuz uzun gün var sağlığınla ilgilenmek için. Bu arada evde kedi beslemek kalp sağlığı için artı değer katıyormuş. Ben kar suyunu kaçırayım da kulağına.