Desteklenen 11 projeden ikisi Ege’den çıktı

Türkiye Bilimsel Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) – Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ikili iş birliği destek programı çağrısı değerlendirme süreci sonuçlandı.

TÜBİTAK-DAAD iş birliği destek programı kapsamında Türkiye ve Almanya’daki araştırmalar arasındaki bilimsel ve teknolojik araştırmaları desteklemek amacıyla karşılıklı seyahat desteği veriliyor. Ege Üniversitesi bilim insanları tarafından hazırlanan iki ortak araştırma projesi program kapsamında fonlanmaya uygun bulundu. Yürütücülüğünü Türkiye’den EÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurcan Gülsüm Buduneli, Almanya’dan ise Prof. Dr. James Deschner’in yaptığı çalışma ile yürütücülüğünü Türkiye’den EÜ Fen Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Evran, Almanya’dan Prof. Dr. Wolfgang Fritzsche’nin yaptığı projeler program kapsamına dahil edildi.

“Dünya ile entegre olmuş bir yükseköğretim kurumu”

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projesi destek almaya hak kazanan akademisyenleri tebrik ederek başarılar diledi. Rektör Budak, “Ege Üniversitesi, misyon ve vizyonunu yeniden güncelleyerek uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olma hedefiyle iş birliklerini sürdürüyor. Küresel dünya ile entegre olmuş bir yükseköğretim kurumu olmayı hedefleyen üniversitemiz,  öğrencilerini de günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak yetkinliklerle mezun etmek istiyor. Ayrıca uluslararası iş birlikleri ile hem öğrencilerine hem de araştırmacılarına etkileşim ortamları oluşturuyor.  Uluslararasılaşma alanında marka bir üniversite olma çalışmalarının temelinde de bu strateji yatıyor. Bu kapsamda diğer ülkelerle yapılan ortak projeler önemli bir rol oynuyor. TÜBİTAK tarafından açılan ‘2531 – DAAD ile İkili İşbirliği Destek Programı’nda iki hocamızın Almanya’daki meslektaşları ile ortak yürüttükleri projeler destek gördü.  TÜBİTAK nezdindeki başarımızı devam ettiriyoruz. Hocalarımızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.