Serter: “Uçacak dedikleri ülke çöküyor, halk geçinemiyor”

İzmir Milletvekili Bedri Serter, bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan haziran ayı enflasyonu ve yıllık enflasyon verilerini değerlendirdi.

Serter, “Rakamlarla oynadığını bildiğimiz ve vatandaş olarak güvenmediğimiz Türkiye İstatistik Kurumu, bugün haziran enflasyonunu yüzde 1.94 olarak açıklarken yıllık enflasyon oranını yüzde 17.53 olarak açıkladı. Biliyoruz ki bu rakamlar gerçeği ortaya koymuyor, nitekim Enflasyon Araştırma Grubu tarafından ortaya konan verilere göre, Haziran 2021’de Tüketici fiyat endeksi yüzde 3.28 arttı ve yine Enflasyon Araştırma Grubu verilerine göre 2021’in ilk yarısında, ilk 6 ayında enflasyon oranı yüzde 19.16’ya, yıllıklandırılmış enflasyon yüzde 45.40’a yükselmiş durumdadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun oynanan ve değiştirilerek kamuoyu ile paylaşılan rakamları gerçeğin ancak yarısı” dedi.

Serter, açıklamasında, “Ülkede işsizlik almış başını gitmiş, işsiz sayısı 10 milyonun üzerinde ve ülkede istihdam yaratma kapasitesi bitmiş durumda,insanların geliri yok ama geliri olmayan insanlara zam dayatmaları çok özetle” dedi.

“Vatandaşa zam, sarayda şatafata devam”

İzmir Milletvekili Bedri Serter, açıklamasında, geçen hafta, hükümetin yaptığı zamları,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın “porsiyonlarınızı küçültün” sözlerini,  Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan tasarruf belgesinde Saray’ın muaf tutulmuş olmasını da eleştirdi.

Serter, açıklamasında, “Ülkenin iktidarı artık halkının aklıyla dalga geçiyor, yaşamı vatandaşına zulüm haline getiriyor. Şaka gibi bir hal alan iktidarın fiyat istikrarı komitesi kurduğu gün vatandaşın zama, ülkenin istikrarsızlığa boğulmasının kararı alınıyor. Vatandaşa hep zam ama saraya şatafat sunulmaya devam ediliyor. Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, LPG’ye 60 kuruş zam yapıldı. Son 3,5 yılda elektriğe yüzde 122 zam yapıldı. O da yetmedi, öğrenci katkı payları yüzde 10 zamlandı. Halkın en son olarak dayandığı kredi kartlarının taksitleri de azaltıldı. Erdoğan çay kaşığıyla verdiği parayı faiziyle, zammıyla, kepçesiyle söke söke kendi halkından almaya devam ediyor. Ama öteki taraftan Cumhurbaşkanlığı’nca yayınlanan tasarruf genelgesinde tasarruftan bir tek Saray muaf tutulurken Cumhurbaşkanı’nın eşi “porsiyonlarınızı küçültün” diyebiliyor. Akıl tutulması yaşıyor bu iktidar!” dedi.

Serter, açıklamasında, pandemi döneminde her 3 kişiden 1’inin işsiz kaldığını, insanların hayatını, canını koruması gereken iktidarın ise halka sadece yoksulluk sunduğunu söyleyerek “Halk ekmek kuyruklarına sizin zamanınızda girdi, halkın boğazındaki lokmalar iktidarda olduğunuz her yıl daha da küçüldü. Sizin tosuncuklarınız, sizin vurguncularınız, sizin yandaşlarınız zengin olurken, bu tabloyu gören halkın içi de midesi de acıyor. Sizin vicdanınız sızlıyor mu peki?” dedi.


“Zulmünüz artıyor, gidişiniz yakınlaşıyor”

İzmir Milletvekili Serter, ülkenin içinde olduğu durumu da değerlendirirken son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelere de değindi ve “Son günlerde ülkemizde maalesef gün geçtikçe artan çocuk istismarlarından birini daha yaşıyoruz, vicdanı olan herkesin içinin kanadığı Elmalı Davası’nda, çocuğn yüksek yararını unutan hakim failleri serbest bırakıyor, çocuk hakları savunucuları, avukatlar isyan ediyor, ülke adaleti iyiden iyiye unutmaya başlıyor. Meclisten geçen İstanbul Sözleşmesi, tek adamın kararıyla bir günde feshediliyor.Kadınlar korumasız bırakılıyor, kadına karşı şiddet gün geçtikçe alenileşiyor, sokaklara kadar iniyor. Bunun yanında, üniversite mezunlarından da, çalışabilir yaştaki gençlerden de bir çoğu işsizlikle boğuşuyor, her üç gençten 1’i bugün işsiz. “dedi.

Serter, “Bu iktidar, geleceğimizi çalıyor, çocuklarımızın hayallerini yok ediyor, gençlerimize gelecek vaat etmiyor, halka zamdan yoksulluktan başka bir şey sunamıyor. Fakirlere şükretmeyi öğretiyorlar, zenginlerin ise çarkı dönüyor.Bu iktidarın zulmünün arttığını herkes görüyor, gidişleri yakınlaşıyor” dedi.