Genç İZİKAD Proje Yarışması Ödülleri sahibini buldu

İZİKAD’ın bu yıl 9. kez düzenlediği Genç İZİKAD Proje Yarışması’nın Ödül Töreni, çevrimiçi olarak yapıldı.

Ödül törenine İYTE Rektörü Prof. Yusuf Baran, İzmir Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Gökkılınç, DEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Çağnur Balsarı ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Braida Fernandez katıldı.

Kadınların iş hayatında yer almasını teşvik edecek projelere imza atan İZİKAD’ın bu yıl 9. kez düzenlendiği ‘Genç İZİKAD Girişimcilik Proje Yarışması’nda özellikle erkek egemen sektörlerde kadınları girişimciliğe teşvik etmeyi hedefleyen projeler yarıştı.

Gençler iş yaşamına kazandırılıyor

Genç İZİKAD Projesi kapsamında girişimci adayı genç kızlarımızın ekipler halinde, iş fikirleriyle başvurularını gerçekleştirdiği süreçte, 10 gruptan oluşan öğrencilere fikirlerini olgunlaştırmaları için çeşitli eğitimler düzenlediklerini söyleyen İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “Her bir gruba mentörler atadık. Final gününde ise birbirinden başarılı isimleri davet ettiğimiz 8 kişilik bir jüri kadromuzla, ayrıntılı iş planlarını ve sunumlarını değerlendirdik ve dereceye giren projeleri belirledik” dedi.

Büyük bir heyecanla yürüttükleri projenin en son ve keyifli aşaması ödül gecesini pandemi nedeniyle bu sene de çevrimiçi olarak yapmak durumunda kaldıklarını söyleyen Sezgin, “9 yılda 200 genç kadına dokunduk, yollarını açtık. Seneye yüz yüze bir törenle yeni gençleri iş yaşamına kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gençlere yönelik tavsiyeler içeren açılış konuşmalarının ardından dereceye giren ekipler açıklandı. Buna göre proje yarışmasının birincisi mentörlüğünü Behiye Kargıner’in yaptığı, Ece Atatoprak ve Öykü Su Konanlar’ın oluşturduğu Değer İn Deyim Grubu olurken,  ikinciliği mentörlüğünü Özlem Özer’in yaptığı, Hande Sevinç, Doğuş Mert Aksoy’un oluşturduğu Varsap Grubu kazandı. Yarışmanın  üçüncüsü ise mentörlüğünü Şima Ulaş’ın yaptığı ve Müge Deveci, Büşra Sayın, Deniz Kalyoncu’dan oluşan MDB grubu oldu. Yarışmada birinciye 5 bin TL para ödülü ile birlikte İzmir Bilimpark’ta Kuluçka Merkezi’nden yararlanma imkanı verilirken, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye de bin 500 TL para ödülü takdim edildi.