CHP’li Kılıç: “İntihar edenlerin aileleri kusura bakıyor”

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İYİ Parti’nin “esnaflara gerekli desteklerin verilmesi” ile ilgili grup önerisi üzerinde, TBMM Genel Kurulu’nda Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına konuşma yaptı.

Pandemi döneminde rakamlar bir yana, esnafın nefesinin kesildiğini; iktidarın esnafın feryadına gözünü, kulağını ve vicdanını kapadığını belirten Av. Sevda Erdan Kılıç, “Esnafı perişan, insanları işinden ettiniz; salgın döneminde açıkladığınız paketlerle de esnafın hem bugününe hem de geleceğine ipotek koydunuz. Türkiye’nin dört bir yanında milletvekili arkadaşlarımızla birlikte esnaflarımızla bir araya geliyoruz, sorunlarını dinliyoruz. Bu işin İstanbul’u, İzmir’i, Ankara’sı, doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi kalmamış; bu işin sorunları ortak, çözümü belli. Sorun, ülkemizin yönetilememesi, rüşvet ve yolsuzluk çamuruna her seferinde tekrar tekrar batan iktidarın varlığı, yani bu ülkenin sorunu AKP iktidarıdır.” dedi.

“Ekonominin yüzde 7 büyüdüğünü esnafa, memura, işçiye anlatamazsınız”

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, 8 Haziranda Siirt’ten başlayıp 12 Haziranda Diyarbakır’da bitirdikleri ziyaretlerinden Siirtli, Bitlisli, Muşlu, Bingöllü, Diyarbakırlı yurttaşların selamını getirdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Her yerde bize iktidar vekillerini soruyorlar, ‘Nerede bunlar? Neden buraya gelmiyorlar? Yoksa bizimle görüşmeye yüzleri mi yok?’ diyorlar. 15 aydır aç kapat, aç kapat oyaladığınız esnaf, yüzlerine bakmanızı ve sizden yüz yüze hesap sormak istiyor. Gittiğimiz illerde lebalep kalabalık olan yerler de var tabii, nereler kalabalık? Çay ocaklarının önü, kahvehanelerin önü ve meydanlar çok kalabalık. ‘Neden?’ derseniz; genci, yaşlısı işsiz durumda. Kimisi esnafmış, batmış; kimisi işinden olmuş, kimisi hiç işe girememiş; milletin yarısından çoğu işsiz ve sokaklarda.

Muş’ta bir gençle sohbet ediyorduk, ‘Evli misin?’ diye sordum; dedi ki: ‘Yok abla, evlilik bu dönem bizim için mutluluk değil, kabus olmuş. Düğünü, takısı, eşyası, fiyatlar uçmuş gitmiş. Kızların tarafına doğru bakmıyoruz, hatta kızlardan kaçıyoruz bizle evlenmek isterler diye.’ Şimdi, gelin, ülke ekonomisinin yüzde 7 büyüdüğünü bu gence anlatın, sokaktaki esnafa anlatın, memura anlatın, işçiye anlatın; anlatamazsınız çünkü artık sizin masallarınıza çocuklar bile inanmıyor.”

Diyarbakırlı babanın çocuklarına “bir böbreğim kalmış, o da gider, bu yüzden borç almayın” feryadı

        CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Diyarbakır sokaklarında karşılaştığı çocuklarla ilgili bir anısını da anlattı.

Diyarbakır sokaklarında dolaşırken karşılaştığı 4 çocukla sohbet ettiklerini ifade eden CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: “Birinin ayağında sadece bir terlik, birinin ayakkabısı yırtık, diğerinde hiç ayakkabı yok. Sorduk, annesi evde, engelli; baba hamal olarak çalışıyor, o da iş bulursa; çocuklar da çöpten kağıt topluyorlar eve yardımcı olmak için. İşte ülkenin geldiği nokta bu. ‘Hangi annenin, hangi babanın, hangi insanın vicdanı buna sızlamaz?’ diyeceğim ama biliyorum ki iktidarın vicdanı sızlamıyor, sızlasaydı ülkeyi bu hale getirmezlerdi. Anlatırken bile yeniden yaşadım o anları.

Belki bu anlatılmaz, denilmez, belki de ayıp karşılanır ama başka türlü de anlatamayacağım.  Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere ile birlikte görüşmüştük çocuklarla. Anne, baba yüreği, çocukları o durumda bırakmak istemedik, bir ayakkabıcıya soktuk, denetmeye çalışıyoruz, çocuklar denemek istemiyor, ısrar ediyoruz, sonra en büyüğü geldi, kulağıma dedik ki: ‘Abla, bunlar borçsa biz alamayız çünkü babam ‘Ben artık borç ödeyemem, bir böbreğim kalmış, bir de böbreğim gider o yüzden kimseden borç almayın.’ diye bize tembih ediyor, o yüzden bunlar borçsa biz alamayız.’ dedi. İşte ülkenin geldiği durum. Hakikaten belki kusura bakma, hakkını helal etme, birçok tartışma geçiyor gündemimizde ama bu çocuklar kusura bakıyor; intihar eden esnafın aileleri de kusura bakıyor, evine ekmek götüremeyen müzisyenler de kusura bakıyor, traktörü haczedilen çiftçi de kusura bakıyor, işsiz gençler de kusura bakıyor. Yani bu ülkenin onurlu, namuslu vatandaşları kusura bakıyor ve artık önüne sandık istiyor diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

Loading