Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir kez daha insana ait en eski kalıntı bulundu

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdiye kadar insanlığın Afrika'da doğduğunu biliniyordu. Çin'de yeni bulunan aletler bilineni değiştirecek.

Kuzey Çin, Şangçen'de bir platoda yeni keşifler yapan bilim insanları insanlık tarihinin tekrar yazılmasına sebep olabilirler. Daha önce eski insana ait taştan yapılmış alet kalıntıları Afrika'da bulan bilim insanları insanlığın Afrika'da ortaya çıktığını sanmıştı. Şimdi ise Çin'de en eski kalıntıların bulunması insanlığın ilk kez Afrika'da ortaya çıkmadığını gösterdi. Taş aletlerin yaşını tespit eden bilim insanları, hangi insan türü tarafından yapıldığını ise şu an için bilmiyorlar. Nature dergisinde yayınlanan araştırma insan tarihine etki edecek cinsten. 

Araştırmanın başında olan Robin Dennel, “Asya’daki ilk insanlara dair bulgular 2,5-2,6 milyon yıl geriye, insanların taş aletler geliştirdiği döneme kadar gidebilir” dedi. Dennel sözlerini “Bu bulgu Asya’nın insan evirimi için kesinlikle çok önemli olduğunu gösteriyor. Artık Avrasya’daki insan evrimine dair Avrupa merkezli bakış açısının ötesine geçiyoruz: İnsan evriminde Asya’daki kanıtlar da Afrika ve Avrupa’daki kadar büyüleyici ve karmaşık. Çin’de bulunan 80 kadar alet iklimin sıcak ve nemli olduğu bir dönemde fosilleşen topraktan çıktı. Diğer 16 aletin geliştirildiği dönemde ise iklim daha soğuk ve kuruymuş. Aslanlar ve sırtlanlar gibi daha büyük ve güçlü yırtıcılar tarafından kovalanmazdan önce leşlerin üzerindeki etleri almak için basit ama etkili bir araç edindiler. Bu onlara yeni bir dünya açtı" dedi. 

Daha önce Afrika'da bulunan en eski insan fosilleri 2,8 milyon yıl önceye ait Etiyopya'da, en eski taştan yapılan alet ise 3,3 milyon yaşında Kenya'da bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dünyanın en pahalı 10 şeyi nedir? Dünyanın en pahalı ürünleri arabadan gıdaya, giyimden heykele çok çeşitli. İşte listemiz.

Sosyal medyada dolaşan görüntü izleyenlere 'nasıl ya' sorusunu sordurtuyor.

Türk bilim insanı insanların doğru beslenerek 175 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledi.

Sıcak havaların etkisiyle birçok kişi serinlemek amacıyla deniz, göl, akarsu, dere veya havuzdan yararlanıyor. Sahil yörelerinde cankurtaran eğitimi almış kişilerin gö...

İsviçreli Chloe Diamant adlı kadınla vatandaşımız Hakkarili Selçuk Durgun hayatlarını birleştirdiler.

600 derece sıcaklıkta tatbikat yapan itfaiyeci: Artık namazlarımı kılacağım dedi.

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte yapılan yanlış sulamalar evlerde ve bahçelerde beslenen bitkilerin bir numaralı düşmanı haline geliyor.

Yazarlar
Website Security Test