Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir kez daha insana ait en eski kalıntı bulundu

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdiye kadar insanlığın Afrika'da doğduğunu biliniyordu. Çin'de yeni bulunan aletler bilineni değiştirecek.

Kuzey Çin, Şangçen'de bir platoda yeni keşifler yapan bilim insanları insanlık tarihinin tekrar yazılmasına sebep olabilirler. Daha önce eski insana ait taştan yapılmış alet kalıntıları Afrika'da bulan bilim insanları insanlığın Afrika'da ortaya çıktığını sanmıştı. Şimdi ise Çin'de en eski kalıntıların bulunması insanlığın ilk kez Afrika'da ortaya çıkmadığını gösterdi. Taş aletlerin yaşını tespit eden bilim insanları, hangi insan türü tarafından yapıldığını ise şu an için bilmiyorlar. Nature dergisinde yayınlanan araştırma insan tarihine etki edecek cinsten. 

Araştırmanın başında olan Robin Dennel, “Asya’daki ilk insanlara dair bulgular 2,5-2,6 milyon yıl geriye, insanların taş aletler geliştirdiği döneme kadar gidebilir” dedi. Dennel sözlerini “Bu bulgu Asya’nın insan evirimi için kesinlikle çok önemli olduğunu gösteriyor. Artık Avrasya’daki insan evrimine dair Avrupa merkezli bakış açısının ötesine geçiyoruz: İnsan evriminde Asya’daki kanıtlar da Afrika ve Avrupa’daki kadar büyüleyici ve karmaşık. Çin’de bulunan 80 kadar alet iklimin sıcak ve nemli olduğu bir dönemde fosilleşen topraktan çıktı. Diğer 16 aletin geliştirildiği dönemde ise iklim daha soğuk ve kuruymuş. Aslanlar ve sırtlanlar gibi daha büyük ve güçlü yırtıcılar tarafından kovalanmazdan önce leşlerin üzerindeki etleri almak için basit ama etkili bir araç edindiler. Bu onlara yeni bir dünya açtı" dedi. 

Daha önce Afrika'da bulunan en eski insan fosilleri 2,8 milyon yıl önceye ait Etiyopya'da, en eski taştan yapılan alet ise 3,3 milyon yaşında Kenya'da bulundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Elazığ’da bal sağımı sona ererken, iklim değişikliğinden dolayı bal üretiminde geçen seneye oranla yaklaşık 5 kat düşüş yaşandığı belirtildi.

Turan Dursun'un ölümünün 28. yıl dönümü.

İzmir Gümüldür'de bir dalış grubu deniz altında midye ve mısır yedi.

Önceki gün hayatını kaybeden Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tamer Keçecioğlu son yolculuğuna uzun yıllar g...

‘İnsanlara İnanın’ videosu 15 milyon kez görüntülenen ve ‘Size Bir Sır Vereyim mi?’ adlı kitabıyla tanınan girişimci, iş adamı, eğitmen Ziya Şakir Yılmaz, başarının il...

Ebeveyn okulunda konu teknoloji bağımlılığı.

Adana'da bir taksici tarafından bakılan ve kendi bölgesini koruyan sokak kedisi "Mırmır" çevreden geçen köpeklerin korkulu rüyası oldu.

Yazarlar
Website Security Test