Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çocuklarınızı jimnastik ile büyütün

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Miniklere ‘Jimnastik ile büyüyün’ tavsiyesi. Eğitmen Erkan Akın: Çocukların 3 yaşında jimnastiğe başlamaları çok önemli.

Çocukların özellikle 3 yaşından itibaren jimnastik sporuna başlaması, karakteristik ve fiziki gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor. 
Jimnastiğe küçük yaşlarda başlanılması, çocukların fiziki esnekliğe kavuşmalarına ve estetik bakış açısı kazanmalarına fırsat sağlıyor. Eskişehir'de özel bir sanat okulunda eğitmen olarak görev yapan Erkan Akın, jimnastik branşının çocukların gelişimi için en uygun branşlardan biri olduğunu dile getirdi. Eğitmen Erkan Akın, jimnastik branşının diğer sporların da temelini teşkil ettiğini vurgulayarak ailelere çeşitli tavsiyelerde bulundu. 

"Çocuğun ruhsal ve fiziksel yönden gelişimini sağlıyor" 
Uzun yıllardır çocuklara yönelik birçok sanatsal ve sportif eğitimler gerçekleştirdiklerini belirten Akın, “Çocuklara yönelik dans, jimnastik, bale, modern, dans eğitimi veriyoruz. 3 yaşından itibaren eğitim vermeye başlıyoruz. Hem yıl sonu gösterileri hem de yarışmalara göre çalışmalar yapmaktayız. Çocukların özellikle jimnastiğe 3 yaşlarında başlamaları çok önemli. Hem çocuğun komut alma yeteneğinin gelişmesi gerekiyor hem de ailesel olarak yaşam tarzı değişikliği bakımından buna destek verilmesi gerekiyor. Çocukların karakteristik olarak uygun oldukları yaşlar 3 yaş ve üzeri olarak kabul edilmekte. Daha sonraki boyutlarda çocuğun ruhsal ve fiziksel yönden gelişimini sağlıyor. Hem fiziki hem de estetik yönden sağladığı gibi bunun yanında jimnastik, olimpik bir branş olduğu için diğer branşlara geçişlerde de kolaylık sağlıyor. Hem kız hem de erkeklere uygun bir branş olduğu için genelde vücut gelişimlerini sağlama açısından çocuklarımızı bu sporlara başlangıç bir branş olarak getirmeleri, ileri yaşamlarında sporcu olsunlar veya olmasınlar diğer eğitimsel konularına katkı sağlayacaktır. Hem estetik yönden katkı sağlayacaktır, hem fiziksel yönden katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda küçük yaşlarda spora başladığı için ileri dönemlerde kendisine duyacağı öz güven gibi faktörleri de ortaya çıkaracaktır” şeklinde konuştu. 

"1 haftada adapte olan da var, 1 ayda da" 
Çocuklarını jimnastik eğitimine yazdıran bazı ailelerin kararsız olarak kendilerine geldiğini dile getiren Akın, şunları kaydetti: 
“Genel olarak ilk ders aşamasında, bir sınıf ortamında ‘1-2 hafta deneyelim’ diyenlere biz ‘En az 1 ay çocuğumuzu görelim’ diyoruz. Çünkü ortamın fiziki yapısı, hocaya alışması, geliş ve gidiş saatlerinin olması, bunlar önemli şeyler. 2 haftada, 1 haftada adapte olanlar da var. Ama 1 ayda da olanlar var. Bunlar kaynaştırma sınıflarına alınmakta. Daha sonraki boyutta, 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık çalışmalarımız sonucunda çocuğumuz ileri dönemlerde gösteri sınıflarına, yarışma sınıflarına ayrılıyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Mesleki depresyon olarak tanımlanan tükenmişlik sendromunun belirtilerini, kimlerde daha çok görüldüğünü, nedenlerini ve nasıl engelleneceğini aktaran Beykent Üniversi...

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, erkek kısırlığına karşı yeni yöntem hakkında bilgi verdi.

Yazarlar
Website Security Test